Çocukluk dönemi akut ürtiker etyolojisinde rol oynayan faktörler
Etiological evaluation of acute urticaria in children
  1. Tez No: 815508
  2. Yazar: EZGİ PASLI UYSALOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FEYZULLAH ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Allerjisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç ve gerekçe: Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Acil Polikliniğine 1 Ocak 2008-1 Ağustos 2008 tarihleri arasında getirilen ve akut ürtiker tanısı konan 46 çocukta anamnez, fizik muayene ve laboratuvar incelemeleri ile etyoloji ve tetikleyici faktörleri araştırmak. Gereç ve Yöntemler: Çalışmaya 46 çocuk alındı. Hastalarda ayrıntılı öykü ve tam fizik muayeneden sonra tam kan sayımı, SGOT, SGPT, tiroit fonksiyon testleri, tiroit otoantikorları, sedimentasyon, Total IgE düzeyi, HBsAg, Anti HBs antikoru, tam idrar tahlili, boğaz kültürü, dışkıda parazit incelemesi, sinüs grafisi ve periferik yayma değerlendirildi. Bulgular: Hastaların yaş ortalaması 5,93 yıl idi. Vakalarımızın yirmisi kız (%43,5), yirmialtısı erkek (%56,5) olup, yaşları 0 ile 14 arasında değişmekteydi. Olgularımızın onaltısında (%34,7) ailede atopi anamnezi vardı. Otuz hastada (%65,2) IgE düzeyleri yaşa göre normal kabul edilen sınırların üzerinde idi. Vakaların kırkında (% 86,9) en az bir etyolojik faktör belirlendi. Yirmibir olguda ise (%45,6) birden fazla etyolojik faktör saptandı. Vakaların dokuzunda (%19,5) bir enfeksiyon hastalığı, üç vakada (%6,5) tiroit otoimmünitesi, iki vakada (%4,3) parazit enfestasyonu saptandı. Etyolojide altı olguda (%13,0) ilaçlar, dört olguda (%8,7) besin maddeleri ve bir olguda da (%2,2) psikolojik faktörler saptandı. Olguların onsekizinde (%39) prik testleri ile herhangi bir allerjene pozitif reaksiyon saptandı. En sık ondört vaka ile (%30,4) Dermatophagoides pteronyssinu (Dp) allerjenine karşı duyarlılık saptandı. Sonuç: Bu yaş grubunda akut ürkiker etiyolojisinde en sık sebepler ev tozu akarına duyarlılık ve enfeksiyonlar olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Objective: Acute urticaria is one of most common allergic skin diseases in children like all age groups. But the etiological factors may vary from society to society and can't be determined in all cases. In this study, we wanted to investigate the factors that may play a role in the etiology acute urticaria in children admitted to the emergency department of an inner city hospital. Materials and Methods: The study consisted of children with acute urticaria who had admitted to the pediatric emergency department of Sisli Etfal Training and Research Hospital. In addition to a detailed history, the patients were thoroughly examined; some biochemical tests, radiological investigations and skin prick test with some common allergens were made. Results: The study comprised 46 (26 boys) children with a mean age of 5.9 years. Forty (86.9%) of patients with urticaria had at least one etiological factor and 21 (45.6%) cases had more than one etiological factor. Allergy to environmental allergens (39%) and infections (19.5%) were found to be the leading etiological factors in children with acute urticaria.