Sıralı probit model ve bir uygulama
Ordered probit model and an application
  1. Tez No: 815524
  2. Yazar: ZEHRA ÇİMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ALPU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İstatistik Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu çalışmada genelleştirilmiş doğrusal modellerden biri olan sıralı probit model, sıralı probit modelin yapısı ve varsayımları, en çok olabilirlik yöntemi kullanılarak parametrelerinin tahmini ve yorumlanması konuları incelenmektedir. Sıralı probit modelin incelenebilmesi için öncelikle genelleştirilmiş doğrusal modellerle ilgili bilgiler üçüncü bölümde sunulmuştur. 2021 yılında gerçekleştirilen yaşam memnuniyeti araştırmasından elde edilen veriler dördüncü bölümde sıralı probit model ve değişen varyanslı sıralı probit model kullanılarak analiz edilmektedir. Bu çalışmanın amacı Türkiye'de yaşayan bireylerin yaşam memnuniyeti derecesi bağımlı değişkenini etkileyen sosyo-ekonomik ve demografik faktörleri ve bu faktörlerin etkilerini belirlemektir. Bu amaçla oluşturulan modelin parametrelerinin kestirimi en çok olabilirlik tekniği kullanılarak yapılmakta ve bağımsız değişkenlerin bağımlı değişken üzerindeki marjinal etkileri belirlenmektedir. Yapılan hesaplamaların yorumlarına sonuçlar ve öneriler bölümünde yer verilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, one of the generalized linear models, ordered probit model, structure and assumptions of ordered probit model, prediction and interpretation of parameters using likelihood method are examined. In order to examine the ordered probit model, firstly, generalized linear models are presented in the third chapter. The data obtained from the life satisfaction survey conducted in 2021 are analyzed using the ordered probit model and heteroskedastic ordered probit model in the fourth section. The aim of this section is to determine the socio-economic and demographic factors that affect the level of life satisfaction of individuals living in Turkey and the effects of these factors. For this purpose, the parameters of the model are estimated by using maximum likelihood and the marginal effects of independent variables on dependent variable are determined. Interpretations of the estimations are given in the results and recommendations section.