Çağdaş Türk sanatında kültürel nesnenin görsel anlatımı üzerine bir inceleme
An research on the visual expression of cultural object in contemporary Turkish art
- Tez No: 815529
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞUAYYİP YÜCEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Sanatçılar, toplumların onlara doğal olarak aktardığı kültürel varlığı sadece gelenek görenek ile oluşturulmuş bir değer olarak görmezler. Bugün Çağdaş Sanat'ı geleneksel sanatlardan ayıran en önemli şey yaratım sürecinde ki tarihsel koşullar ve biçimdir. İnsanlığın zaman içerisinde belki de yerleşik hayata geçmesi ile birlikte geçmişten bugüne bir kültür varlığına dönüştürdüğü, nesilden nesile aktarılarak bugün hala gündelik hayat içerisinde ki düşünce ve inanç biçimlerini etkilediğini söyleyebiliriz. Her toplumun kendi öz varlığından oluşturduğu kendine has kültürel değerleri vardır. Çevresel faktörler, inanç biçimleri, yaşayış şekilleri kültürün oluşmasında önemlidir. Zaman içerisinde eskimeye yüz tutmuş kültürel değerler toplum var olduğu sürece belirli bir süreden sonra tekrardan yaşatılmaya devam etmiştir. Gündelik hayat içerisinde insana dair her şey o gün belki de sadece bir düşünce ya da işlevsel açıdan kullanılan bir eşya iken, bugün sanat içerisinde sanatçının süzgecinden geçerek sanat ve felsefenin birlikteliği üzerine yeniden inşa edilmiş, sanat içerisinde kullanılmaya başlanmıştır. Günümüz sanatçıları bugün kültürel nesnelere, söylemlere sıklıkla yer vermektedir. Bu açıdan tezin sınırlılığı Çağdaş Türk Sanatında kültürel değerleri, kültür nesneleri ile birlikte sanat eserlerinde kullanan sanatçılar olarak belirlenmiştir. Çağdaş Türk sanatçılarının bugün kültürel nesneleri sanat eserlerinde neden kullanmak istediklerine dair alan araştırması yapılmış, araştırma sürecinde çağdaş Türk sanatçılarının kültürel nesneler ile oluşturmuş oldukları eserleri üzerinden incelenerek irdelenmiştir. Araştırmadaki sanat eserlerini yorumlama aşamasında nitel veri analizi yaklaşımı olan“Betimsel Analiz”yöntemi kullanılmıştır. Kültürel nesnelerin sanatçıların eserlerinde kimi zaman anlam kimi zaman malzemenin kendisi olarak kimi zaman da anlatım biçimi olarak ele alındığı Çağdaş Sanat eserleri üzerinden incelenmiştir. Çağdaş Türk sanatçıları, kimlik, aidiyet, öteki, göç, çok kültürlülük ve küreselleşme gibi evrensel konuları kültürel nesneler üzerinden ele alarak yeni yaklaşım biçimleri geliştirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Artists do not see the cultural property that societies naturally transfer to them as a value created only by tradition. The only thing that distinguishes contemporary art from traditional arts today is the historical conditions and form in the creation process. We can say that humanity has transformed it into a cultural asset from the past to the present, perhaps with the transition to a settled life over time, and it still affects the forms of thought and belief in daily life by being transferred from generation to generation. Every society has its own cultural values that it creates from its own existence. Environmental factors, belief styles, lifestyles are important in the formation of culture. Cultural values that have become obsolete over time have continued to be kept alive after a certain period of time as long as the society exists. While everything about human beings in daily life was perhaps just a thought or an object used in terms of functionality, today it has been reconstructed on the unity of art and philosophy, passing through the filter of the artist in art, and has begun to be used in art. Today's artists frequently include cultural objects and discourses. In this respect, the limitation of the thesis has been determined as the artists who use cultural values in contemporary Turkish art together with cultural objects in their works of art. A field study was conducted on why contemporary Turkish artists would like to use cultural objects in their works of art today, and in the research process, the works of contemporary Turkish artists with cultural objects were examined and examined. The“Descriptive Analysis”method, which is a qualitative data analysis approach, was used in the interpretation of the works of art in the research. It has been examined through works of art, where cultural objects are sometimes handled as meaning, sometimes as the material itself, and sometimes as a form of expression in the works of artists. Contemporary Turkish artists have developed new approaches by addressing universal issues such as identity, belonging, the other, migration, multiculturalism and globalization through cultural objects.