Kaligrafinin grafik tasarımdaki yeri ve önemi
The Place and importance of calligraphy in graphics design
- Tez No: 82038
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAMIK KEMAL SARIKAVAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 1998
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Grafik Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
u ÖZET Kültürlerin kalıcılığı yazıya bağlıdır. Yazısı rasyonel olan toplumlar kültürel ve toplumsal açıdan daha hızlı bir biçimde uygarlık alanında ilerlemişlerdir. Bunu bilen yüce önder M. Kemal Atatürk ulusumuzun ileri uygarlık düzeylerine ulaşması için dünyada kullanımı en basit, Türk dili yapısına en uygun olan Latin abecesini toplum sal yaşamın her alanında uygulamak için Harf Devrimini gerçekleştirmiştir. Batı kaligrafisi, hat sanatımızda olduğu gibi, yazıyı sanat düzeyine çıkaran bir uygulama alanıdır. Batıdan alınan Latin abecesinin üçbin yıldır geliştirilen kültürü- nünde alınması, bilinmesi, kendi kültürel bağlamında anlaşılması ve kavranması önemlidir. Çünkü nesnenin doğasına uygun yeni yorumlar geçmiş birikimin çözüm- lenebilmesine bağlıdır.“Kaligrafinin Grafik Tasarımdaki Yeri ve önemi”başlıklı bu Sanat eseri rapo ru, yalnızca bu birikimi aktarmayı amaçlamamaktadır. Birinci bölüm, yazının evrimi ve kaligrafık yazının gelişimine açıklık getirmeyi amaçlamaktadır, ikinci bölüm, ka ligrafinin tanımı ve gelişimi; kullanılan araç-gereci tanıtmaktadır. Üçüncü bölümde, Çağdaş Grafik Tasarımı yönlendiren sanat hareketlerinde kaligrafinin yeri ve önemi incelenmiştir. Önemli bir bölüm olarak, dördüncü bölüm Cumhuriyet döneminde hat sanatındaki gelişmeleri incelemektedir. Beşinci bölüm, uygulama çalışmalarının aşa malarını içermektedir. Sonuç bölümü, ulaşılan aşamaların genel bir değerlendirmesi dir. Bu sanat eseri raporu, kaligrafi geçmişini bir parça olsun tanıtmak, Grafik tasa rımdaki yeri ve önemini ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Hat sanatında yüzyıllar boyu mükemmel örnekleri veren bir kültür olarak, batı kaligrafisine ve tipografisine ilgiyi yönlendirebilecek grafik tasarımcıları bir parça teşvik edecektir. Böylece yapı lan araştırma ve çalışmalar boşa gitmemiş, aksine topluma fayda sağlamış olacaktır.
Özet (Çeviri)
ili SUMMARY The continuance of cultures depends on writing. Communities whose writing is rational, developed in the field of civilization more rapidly. Mustafa Kemal Atatürk who is aware of this fact, for Turkish nation in order to reach improved civilization level had made realised Letter Revolution. Latin alphabet is used which is the most suitable one to Turkish Language structure to be spread to all fields of public life. West calligraphy, just like in our Calligraphy arts, is an applicable field leading writing to the level of art. The developed culture of Latin alphabet since three thou sand years being taken, known, understood in its own cultural field, and acknowl edged is important because the new interpretations about the nature of the object depends on the solution of past experience.“The Place And Importance of Calligraphy In Graphics Design”with the tithe of is not aiming only to transmit this experience. The first chapter, is aiming to make clear the evolution of writing and the development of calligraphic writing. The sec ond chapter is identifying calligraphy and its development and the used tools and device. In the third chapter, the place and importance of calligraphy in art movements guiding Modern Graphic Design is examined. The fourth chapter as an important part, is examining the developments in calligraphy in Republic Period. The fifth chapter consists of the levels of application studies. The conclusion chapter, is a general eval uation of reached levels. The present art report, is aiming to identify the past of calligraphy and to lighten the importance and place of calligraphy in Graphic Design. Being a culture giving the perfect examples of calligraphy art since centuries, will give force the interest in west calligraphy and typography. By doing so; the performed researches and studies will not be useless and will some advantages on the public.