Yeni nesil kannabinoid CUMYL-4CN-BINACA'nın akut ve subakut toksisitesinin belirlenmesi
Determination of acute and subacute toxicity of new generation cannabinoid CUMYL-4CN-BINACA
  1. Tez No: 815533
  2. Yazar: AYŞE LAFZİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGAY ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kriminalistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Amaç: Bilinen ve yasalar tarafından kontrol altına alınmış olan narkotik ve psikotropik maddelerin dışında, son zamanlarda uyuşturucu maddelerde çeşitlilik oldukça artmıştır. Daha önce bilinen maddelerin yerine piyasaya farklı maddeler sürülmüştür. Bu maddelerin toksik etkileri hakkında bilinenler sınırlıdır. Bu çalışmada 2018 yılı ortalarında Avrupa Birliği tarafından kontrol altına alınan, ancak henüz yasaklanmamış olan yeni nesil sentetik kannabinoid CUMYL-4CN-BINACA'nın sağlıklı sıçanlarda akut ve subakut toksik etkileri araştırılmıştır. Yöntem: Bu amaçla sıçanlar 8 gruba ayrılarak çalışma yapılmıştır. Üç farklı sentetik kannabinoid dozu akut (1 gün) ve subakut (14 gün) olarak sıçanlara uygulanmıştır. Deney süresinde sıçanlar davranış testine tabi tutulmuştur. Süre sonunda disekte edilen hayvanların kan, beyin, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve dalak numuneleri alınarak rutin biyokimyasal ve histolojik analizler yapılmıştır. Bulgular: Tüm deneylerin sonunda ölüm gözlenmemiştir. Sıçan ağırlıkları akut grupta değişmeden kalmış, ancak subakut yüksek doz grubunda hayvan ağırlıklarında azalma gözlenmiştir. Davranış testi sonucunda kannabinoide akut maruz kalan sıçanlarda belirgin davranış anormallikleri gözlenirken subakut grupta herhangi bir davranış değişikliği tespit edilmemiştir. Hematolojik ve serum biyokimyasal parametrelerinde dalgalanmalar tespit edilmiştir. Oksidatif stres parametrelerinden SOD ve CAT seviyesinde anlamlı düşüşler, LPO seviyesinde anlamlı yükselişler belirlenmiştir. Beyin, akciğer, karaciğer, böbrek, pankreas ve dalakta yapılan histopatolojik gözlemler neticesinde dokularda gözlenen patolojik anormallikler doz ve maruziyet süresine bağlı olarak artış göstermiş, özellikle beyin, böbrek ve akciğerde önemli ölçüde değişiklikler kaydedilmiştir. Yine akut ve subakut maruziyete bağlı olarak CUMYL-4CN-BINACA'nın sıçan beyin, karaciğer, akciğer ve böbrek dokularında apoptozu tetiklediği de bulunmuştur. Sonuç: Hakkında çok fazla toksik veri bulunmayan CUMYL-4CN-BINACA'nın sağlıklı erkek sıçanlarda hayati organları olumsuz etkilediği preklinik olarak davranış testi, hematolojik, biyokimyasal ve histopatolojik analizlerle ilk kez bu çalışma ile ortaya konmuştur. İlgili maddenin kullanımının insan sağlığına da aynı yolla zarar verebileceği tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: With the exception of narcotic and psychotropic substances that are known and regulated by law, the diversity in drugs has increased considerably recently. Different substances have been put on the market to replace the previously known substances. What is known about the toxic effects of these substances is limited. In this study, the acute and subacute toxic effects of the novel synthetic cannabinoid CUMYL-4CN-BINACA, which was taken under control by the European Union in mid-2018 but not yet banned, were investigated in healthy rats. Method: For this purpose, rats were divided into 8 groups and the study was conducted. Three different synthetic cannabinoid doses were intraperitoneally administered to rats acutely (1 day) and chronically (14 days). During the experiment, rats were subjected to behavioral testing. At the end of the period, blood, brain, lung, liver, kidney, pancreas and spleen samples of the dissected animals were taken and routine biochemical and histological analyzes were performed. Findings: No death was observed at the end of all experiments. Rat weights remained unchanged in the acute group, but decreased animal weights were observed in the subacute high dose group. As a result of the behavioral test, significant behavioral abnormalities were observed in rats exposed to cannabinoid acutely, while no behavioral changes were detected in the subacute group. Fluctuations in hematological and serum biochemical parameters were detected. Among the oxidative stress parameters, significant decreases in SOD and CAT levels and significant increases in LPO levels were determined. As a result of histopathological observations made in the brain, lung, liver, kidney, pancreas and spleen, pathological abnormalities observed in the tissues increased depending on the dose and exposure time, and significant changes were noted especially in the brain, kidney, and lung. It was also found that CUMYL-4CN-BINACA triggered apoptosis in rat brain, liver, lung, and kidney tissues due to acute and subacute exposure. Results: This study showed for the first time that CUMYL-4CN-BINACA, for which there is not much toxic data, adversely affects vital organs in healthy male rats, with behavioral test, hematological, biochemical and histopathological analyzes. It is estimated that the use of the relevant substance may harm human health in the same way.