Perakende sektöründe tüketicilerin sürdürülebilirlik algısının incelenmesi üzerine bir araştırma
A research on the examination of consumers' perception of sustainability in the retail sector
- Tez No: 815544
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EVRİM İLDEM DEVELİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Dış Ticaret Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Küresel Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Sürdürülebilirlik olgusu günümüzde çok önemli bir kavram olarak karşımıza çıkmaktadır. Gelecek nesillerin varlığı ve gelecek nesillere neler aktarabileceğimiz ile doğrudan ilişkilidir. Perakende sektörü çok geniş bir kitlede, geniş alanlara hitap etmektedir. Perakende sektöründeki tüketicilerin sürdürülebilirlik algısını ölçmek üzere yapılan bu çalışmanın verileri çevrimiçi anket yöntemiyle toplanmış olup, veri analizi SPSS ile sağlanmıştır. Toplanan verilerden elde edilen bulgular doğrultusunda, sürdürülebilir satın alma niyeti, algılanan sürdürülebilir değer ve sürdürülebilir tutum birbirleri ile pozitif ilişkilidir. Sürdürülebilir satın alma niyetinin sürdürülebilir tutum ve algılanan sürdürülebilir değer ile ilişkisindeki anlamlılığa bakıldığında, perakende sektöründeki şirketlerin sürdürülebilirlik konusundaki stratejilerini şekillendirmelerine ve tüketicilerin sürdürülebilirlik algısını anlamalarına yardımcı olabileceği anlaşılmıştır. Perakende sektöründeki tüketicilerin yaş grupları, gelir düzeyleri, eğitim durumları ile sürdürülebilir satın alma niyeti, algılanan sürdürülebilir değer ve sürdürülebilir tutum arasında anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The existence of future generations and what we can pass on to them is directly related. The retail sector caters to a wideaudience and covers extensive areas. The data for this study, conducted to measure consumers' sustainability perception in the retail sector, was collected through online surveys andanalyzed using SPSS. Based on the findings obtained from thecollected data, sustainable purchase intention, perceivedsustainable value, and sustainable attitude are positivelycorrelated with each other. When examining the significanceof the relationship between sustainable purchase intention andsustainable attitude and perceived sustainable value, it is understood that it can help shape the sustainability strategiesof companies in the retail sector and aid in understandingconsumers' sustainability perception. No significantrelationship was found between the age groups, income levels, education statuses of consumers in the retail sector, andsustainable purchase intention, perceived sustainable value, and sustainable attitude.