Üniversite öğrencilerinde premenstrual sendrom ile duygusal yeme davranışı arasındaki ilişki
The relationship between premenstrual syndrome and emotional eating behavior in university students
  1. Tez No: 815543
  2. Yazar: İREM MUTLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HACER ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Psikiyatri, Nursing, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Bu araştırma, üniversite öğrencilerinin premenstrual sendrom (PMS) durumları ile duygusal yeme (DY) davranışları arasındaki ilişkiyi incelemek amacıyla yapılan kesitsel, tanımlayıcı ve ilişki belirleyici bir çalışmadır. Araştırmanın örneklemini İstanbul Medeniyet Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesinde öğrenim gören ve çalışmaya katılmayı kabul eden 554 kız öğrenci oluşturmuştur. Veriler ''Tanıtıcı Bilgi Formu'', ''Premenstrual Sendrom Ölçeği (PMSÖ)'', ''Duygusal Yeme Ölçeği (DYÖ)'' kullanılarak toplanmıştır. Verilerin analizinde tek yönlü varyans analizi, pearson korelasyon analizi ve regresyon analizi kullanılmıştır. Bulgulara göre; öğrencilerin yaş ortalamasının 20,690±1,813 yıl olduğu, %73,5'inin (n=407) normal kilolu olduğu, %44.0'ının (n=244) öğün atladığı, %72'sinin (n=399) düzenli adet gördüğü, %75,5'inin (n=418) adette ağrı yaşadığı tespit edilmiştir. Öğrencilerin %28,5'inin (n=158) PMS yaşadığı, %48,4'ünün (n=268) DY davranışı gösterdiği saptanmıştır. PMSÖ toplam ortalaması 127,050±36,008; DYÖ toplam ortalaması 36,090±14,533 olarak bulunmuştur. PMSÖ toplam puanı ile DYÖ toplam puanı arasındaki ilişkiyi belirlemek üzere yapılan korelasyon analizi istatiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research is a cross-sectional, descriptive and relationship-determining study conducted to examine the relationship between premenstrual syndrome (PMS) status and emotional eating (EE) behaviors of university students. The sample of the study consisted of 554 female students studying at Istanbul Medeniyet University Faculty of Health Sciences and agreeing to participate in the study. The data were collected using the ''Descriptive Information Form'', ''Premenstrual Syndrome Scale (PMSS)'', ''Emotional Eating Scale (EES)''. One-way analysis of variance, Pearson correlation analysis and regression analysis were used in the analysis of the data. According to the findings; It was determined that the average age of the students was 20,690±1,813 years, 73.5% (n=407) of them were of normal weight, 44.0% (n=244) of them skipped meals, 72% (n=399) of them had regular menstruation, and 75.5% (n=418) of them had menstrual pain. It was determined that 28.5% (n=158) of the students experienced PMS and 48.4% (n=268) showed EE behavior. Total mean of PMSS was 127.050±36.008; the total mean of EES was found to be 36.090±14.533. The correlation analysis performed to determine the relationship between the PMSS total score and the EES total score was found to be statistically significant (p0.05).