Sekiz yıllık ilköğretimin uygulanmasında karşılaşılan sorunlar (Ankara ili Mamak ilçesi örneği)
The Problems faced during the implomentation of the eight-year primary education (The province of Ankara, the town of Mamak sample)
- Tez No: 81557
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İNAYET PEHLİVAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu araştırmanın genel amacı, sekiz yıllık kesintisiz ilköğretimin uygulanmasında karşılaşılan sorunları tespit etmektir. Bu genel amaç doğrultusunda sırasıyla ilköğretim okullarında fiziki altyapı boyutunda yer alan sorunların, yönetim sorunları, işgören hizmetleri sorunları ve okul çevre ilişkileri boyutunda yaşanan sorunlar ilköğretim müfettişleri, yöneticiler, sınıf ve branş öğretmenlerinin algılarına dayanılarak cinsiyet, yerleşim birimi, görev ve mezun olunan okul bakımından farklılık gösterip göstermediği belirlenmeye çalışılmıştır. Ayrıca okulun yönetim ve örgüt yapısı, okulun eğitsel olanakları ve okulların işgören ihtiyacına ilişkin bilgiler okul müdürlerinin verdiği bilgilere göre açıklanmıştır. Araştırmanın evrenini Ankara İli Mamak İlçesi ve bu ilçeye bağlı köy ilköğretim okullarında görev yapan yöneticiler, sınıf ve branş öğretmenleri ile bu ilçedeki okulları teftiş etmeye yetkili ilköğretim müfettişleri oluşturmaktadır. Çalışma evreninde yer alan bütün ilköğretim müfettişleri örnekleme alınmıştır. Köy okullarının tamamı örnekleme alınmış, ilçe okullarından ise“basit tesadüfi örnekleme'' yöntemi ile okullar seçilmiş, yönetici ve öğretmen seçimi ise seçilen bu okullardan olasılık dışı ”uygun örnekleme“ yöntemi ile belirlenmiştir. Bilgi toplama aracı olarak geliştirilen anket, araştırmacı tarafından 18 müfettişe, 60 yöneticiye, 170 sınıf öğretmenine, 102 branş öğretmenine ulaştırılmıştır. Geri dönen anketlerden 305 tanesi değerlendirilmeye alınmıştır. Değerlendirmeye alınan anketler istatistiksel işlemlere tabi tutularak yorumlanmıştır. İlköğretimin uygulanmasında fiziki altyapı, yönetim, işgören hizmetleri ve okul-çevre ilişkilerine ilişkin müfettişlerin, yöneticilerin, sınıf ve branş öğretmenlerinin algılarının ortalama değerleri hesaplanmış ve buna göre önem sıralan belirlenmiştir. Ayrıca cinsiyet ve yerleşim birimi değişkenlerine göre müfettişler, yöneticiler, sınıf ve branş öğretmenlerinin ortalamaları arasmda anlamlı bir farkın bulunup bulunmadığını belirlemek için varyans analizi yapılmıştır. Okul müdürlerinden ahnan okulun yönetim ve örgüt yapısı, okulun eğitsel olanaklarına ilişkin bilgilerin frekans ve yüzdeleri verilmiş, okulun işgören ihtiyacına ilişkin bilgiler ise sayısal olarak verilmiştir. Elde edilen sonuçlar ana hatlarıyla şunlardır: 1. Sekiz yıllık kesintisiz ilköğretimin uygulanmasında fiziki altyapı boyutunda en fazla sorun olarak ”okullarda spor salonu yetersizliği" bulunmuştur. 2. Fizik altyapı boyutunda yer alan sorunlara ilişkin algılar sadece cinsiyet bakımından anlamlı bir farklılık göstermiştir. IV3. Yönetim sorunlarına ilişkin algılar yerleşim birimi ve görev bakımından anlamh bir farklılık göstermiştir. 4. İşgören hizmetleri boyutunda yer alan sorunlar yerleşim birimi ve görev bakımından anlamh bir farklılık göstermiştir. 5. Okul-çevre ilişkilerine ilişkin algıların yerleşim birimi ve mezun olunan okul bakımından anlamh bir farklılık gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The purpose the study was to examine the problems faced during the implementations of the eight- year - uninterrupted compulsory education In order to realise the research aim, the researcher intended to discover the perceptions of the primary inspectors, school principals, classroom teachers and subject teachers about the problems encountered at sub structure management and organisation level, personnel services and the relationship between the school and its environment In order to find out wheter there was any significant differences between the perceptions of inspectors, schooll principals, subject and classroom teachers, a distinction was made and their views were compared in terms of their gender, job, where the school was established [ rural / city = urban] and the faculty they were graduated. In addition school principals were asked and information were / obtained about the school and their management and organisational structure and their educational facilities and needs for support from the school personnel. The population of this survey was the school principals, classroom teachers, subject teachers and primary inspectors who works in the town of MAMAK and in its villages. The principal data for the study was derived from a total of 305 people by means of questionnaires. The sample was chosen in the following manner. 18 primary inspectors, 60 Administrator, 170 Classroom teachers, 102 Subject teachers. During the analysis of the questionnaires, the t- test and Varians analysis were the most appropriate tests. The number of items frequencies (and significant differences ) and aritmathics means X were found, and interpreted. Considering the implementation of the eight- year uninterrupted compulsory education, the perceptions of the primary inspectors, administrators classroom and subject teachers related to sub structure, management and organisational structure personnel services and the relationships between the school and its environment were found, and the aritmathics means of their responses were calculated and later they were put in order according to their level of importance In addition, to find out whether there was any significant differences in terms of sex and places between the means of the data gathered from the inspectors, administrators, classroom and subject teachers the t- test was used to analyse the data collected regarding the above areas. Further to see the significance of the difference in terms of“ job”and“graduated faculty”variablesbetween the perceptions of the inspectors, administrators, classroom and subject teachers the Varians- analysis technique was used. Also the school principals were asked and information obtained about the schools management and organisational structure and its educational facilities. The data obtained abut them were presented in frequencies and percentages. The information about the school personnel and the number of personnel they need were given just in numbers. Flowing are the main outcomes which emerged from this study. They are : 1- Considering the sub structure of the school, during the implementation of the eight-year uninterrupted education the main problem was that there was not enough sport centres and they were found to be insufficient. 2- The research has also shown that, there was only significant differences in terms of the 'sex' variables considering the problems related to physical alfra structure level. 3- It was found that there was a significant differences between the perceptions of the respondents in terms of the 'place' and 'job' variables considering the management problems. 4- The study shows that there is a highly significant differences between the perceptions of the respondents in term of 'place' and 'job' variables which we related to problems at personnel level. 5- There was also significant differences between the perceptions of the respondents in term of the ' place' and 'graduated faculty' variables at the relationship between the school and its environment level. Ill