Yerel özerklik açısından belediyelerin durumu
The State of municipalities in local autonomy context
  1. Tez No: 81558
  2. Yazar: İSMAİL ÇATAKLI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
TEZ ÖZETİ Yerel yönetimler demokratik rejimlerin temel öğelerinden biridirler. Yerel yönetimlerin bu önemi, taşımaları gereken özelliklerden kaynaklanır. Her yönüyle merkeze bağımlı, merkezi idarenin taşradaki ajanı gibi davranan, yerel halkın katılımından uzak yönetimlerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olması kuşkuludur. Yerel özerklik, yerel yönetimlerle ilgili bir kavramdır. Yerel yönetimlerin genel karar organlarının yerel halkın doğrudan seçimi ile oluşturulmasını, karar organlarının kesin kararlar alabilmesini, aldığı kararlan uygulayabilmesini ve yeterli mali kaynaklara sahip olmalarını ifade eder. Bu anlamda yerel özerklik bağımsızlık anlamına gelmez. Devletin bir parçası olmaları dolayısıyla yerel yönetimler, merkezi idarenin denetimi altındadırlar. Ancak idari vesayet denetiminin hukukilik denetimi ile sınırlı olması gerekir. Avrupa Yerel Yönetimler Özerklik Şartı adeta yerel özerkliğin anayasası niteliğindedir. Şartın bazı maddelerine çekinceler koyarak onaylamış olan Türkiye'de merkezi idare belediyeler üzerinde çok ciddi boyutlara varan vesayet yetkisi kullanmaktadır. Bu yetki hukukilik denetiminden öte yerindelik denetimini de içerir. Belediyelerin gelir kaynakları da yetersizdir. Ayrıca görevlerinin liste yöntemiyle belirlenmiş olması Özerklik Şartı ile bağdaşmamaktadır. Büyükşehir belediyeleri ile ilçe belediyeleri arasında vesayet ilişkisi ihdas edilmiştir. Gelir dağılımında denge kurulamamış, görev alanları hususunda da sorunlar ortaya çıkmıştır. Yerel özerklik anlamında Türkiye'de mevzuatta sorunlar bulunmaktadır. Son zamanlarda sık sık reform çalışmaları gündeme gelmektedir. Meclisin gündemine kadar gelmiş bulunan Mahalli İdareler Reformu Kanun Tasarısı'nda belediyelerle ilgili önemli yenilikler yeralmaktadır. İlgili mevzuatta değişiklikler yapılıp özerklik bağlamında mesafe katedilmesi çağdaş yönetim anlayışının bir gereği olarak algılanmaktadır. 151
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Local Administrations are one of the basic factors of the democratic rejimes. The importance of the local administrations originate from the characteristics that they have to contain. However, it is doubful for an administration Which is attached to central authority from every angle one looks at it and acting as an agent of the central administration in the rural area and being away from the participation of the people, to be termed as one of the indispensable factors of the democracy. Local autonomy is a concept related to local administrations. Local administrations means formation of the general decision organs by elected persons who are directly elected by the local people and an ability in these decision organs to arrive at final devisions in addition to having authority to put the decisions reached ento implementation and possessing sufficient financial resources, in this sense, local autonomy does not have the meaning of independence. Since they are a part of the State, the Local administrations are under the audit of the central administrations. However, central administration guardianship involved must be limited with the legality of the audit. In the Local Administrations of Europe, the autonomy condition, is the characteristic that forms the constitution of the autonomy of the local administration. Whereas, the central administrations in Turkey had approved this autonomy condition with reservations placed on vertain articles of the condition and it is expressed as an authoruzation arising from guardianship and extending into rather serious dimensions and covering the municipalities. This authotity, beyond the legality audit, contains audit made at the locality, as well. The revenue sources of the municipalities are also insufficient. Furthermore, since those assigned to the positions are dedermined by basing on the listing method, such an act is not compatible with the autonomy condition. A guardianship relationship has been established between the metropoliten municipalities and the munisipalities of the subtowns. Balance is not attained with respect to distribution of revenues and there are problems faced on subject relating to span of managent. Autonomy in the sense of independence is facing legislative problems in Turkey. During the recent years, frequuetly, reform studies are made a subject for negotiations and are included in the agenda. They are included in the agenda of the Grand National Assembly as well and the Draft on Local Administration Reforms contains important improvements related to the municipalities. Having necessary legislative changes made and to gain a distance in relation to autonomy are things that are conceived as a requirement of understanding of the contemporary administrition. 152