Bel ağrılı kişilerin, kayropraktik tedaviye bakış açılarının değerlendirilmesi
Evaluation of the perspectives of people with low back pain on chiropractic treatment
  1. Tez No: 815586
  2. Yazar: HATİCE KARACA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZLEM GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kayropraktik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kayropraktik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Çalışmanın amacı, bel ağrısı tanısı almış hastalarda, kas iskelet sistemi ağrılarının fiziksel aktivite üzerindeki etkisini belirlemek ve ülkemizde son yıllarda bilinirliği artan, kas iskelet sistemi hastalıklarının tedavi protokolünde ilk basamaklarda yer alan kayropraktik tedaviye bakış açılarını değerlendirmektir. Çalışmaya Hatay'ın Antakya ilçesindeki kliniklere bel ağrısı şikayetiyle başvuran ve çalışmaya gönüllü katılmayı kabul eden 40 hasta dahil edildi. Çevrimiçi anket yöntemiyle, hastaların fiziksel aktivite düzeyinin günlük hayatına etkileri ve bel ağrılı kişilerin, kayropraktik tedaviye bakış açılarının değerlendirilmesi,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Ölçeği”,“Oswestry Bel Ağrı Ölçeği ”ve“ Kayropraktik Tedaviye Bakış Açılarının Değerlendirilmesi Ölçeği”uygulanarak belirlenmiştir. Katılımcıların %40'ı kayropraktik tedavi hakkında bilgi sahibi olduğunu belirtirken %60'ı bilgi sahibi olmadığını belirtmiştir. Kayropraktik tedavinin görüldüğü mecralarda %25.0 ile sosyal medya, %17.5 ile internet yer almaktadır 57.5'i ise hiçbiri yanıtını vermiştir. Kayropraktik tedavinin kayropraktist tarafından uygulanacağını belirtenler %60.0, fizyoterapist tarafından uygulanacağını belirtenler %37.5, kimin tarafından uygulanacağını bilmeyenler ise %2.5 oranındadır. Katılımcılar kayropraktistlerin %57.5 oranında yüksek lisans, %32.5 lisans, %10.0 oranında doktora mezunu olduklarını düşündüklerini belirtmişlerdir. Katılımcıların %15'i daha önce kayropraktik tedavi yaptırdığını belirtirken, %85.0'i tedavi yaptırmadığını belirtmiştir. Kayropraktik tedavinin faydalı olacağını düşünenler %57.5 oranında, faydası konusunda kararsız olanlar %40.0 oranında, faydalı olmayacağını düşünenler ise %2.5 oranındadır. Katılımcılar kas- iskelet ağrıları olması durumunda ilk olarak Uzman Doktor/Aile Hekimine başvururken (%52.5), kayropraktistler %35.0 ile ikinci sırada tercih edilen mecradır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the effect of musculoskeletal pain on physical activity in patients diagnosed with low back pain and to evaluate the perspectives on chiropractic treatment, which is the first step in the treatment protocol of musculoskeletal diseases, which has become more popular in our country in recent years. Forty patients who applied to the clinics in Hatay's Antakya district with the complaint of low back pain and accepted to participate voluntarily in the study were included in the study. The effects of the physical activity level of the patients on their daily lives and the evaluation of the perspectives of people with low back pain towards chiropractic treatment were determined by applying the“International Physical Activity Scale”,“Oswestry Low Back Pain Scale”and“Assessment of Perspectives on Chiropractic Treatment”using the online questionnaire method. While 40% of the participants stated that they had knowledge about chiropractic treatment, 60% stated that they did not know. In the media where chiropractic treatment is seen, 25.0% is social media and 17.5% is the internet, while 57.5% answered none. The rate of those who state that chiropractic treatment will be applied by the chiropractor is 60.0%, those who state that it will be applied by the physiotherapist is 37.5%, and the rate of those who do not know by whom it will be applied is 2.5%. Participants stated that they thought that 57.5% of chiropractors had graduate degrees, 32.5% undergraduate degrees, and 10.0% doctorate degrees. While 15% of the participants stated that they had undergone chiropractic treatment before, 85.0% stated that they did not receive any treatment. Those who think that chiropractic treatment will be beneficial are 57.5%, those who are undecided about its benefits are 40.0%, and those who think that it will not be beneficial are 2.5%. In case of musculoskeletal pain, participants first apply to the Specialist/Family Physician (52.5%), while chiropractors are the second preferred medium with 35.0%.