Changes in shopping patterns during the covid-19 pandemic with the effect of digital marketing: Case of grocery sector at Şişli, İstanbul
Dijital pazarlamanın etkisiyle covid-19 pandemisi döneminde alışveriş alışlarındaki değişiklikler: İstanbul Şişli mangal sektörü örneği
- Tez No: 815585
- Danışmanlar: PROF. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
COVID-19 salgınının yayılması ve e-ticaretin artan önemi ışığında, çevrimiçi tüketici davranışı çalışması önemlidir. Bu çalışmanın amacı, COVID-19 salgını sırasında farklı faktörlerin çevrimiçi tüketicilerin alışveriş davranışlarını nasıl etkilediğini değerlendirmek için metodolojik bir çerçeve oluşturmaktı. Araştırma metodolojisi, farklı faktörler arasındaki korelasyon derecesini belirlemek için bir anketi değiştirmeyi ve korelasyon analizi yapmayı içeriyordu. Bu çalışmada, çevrimiçi alışveriş yapanların satın alma kararı verirken nasıl hareket etme eğiliminde olduklarını öğrenmek için anket yöntemi kullanılmıştır. İstanbul'un Şişli ilçesindeki 403 market müşterisine, Covid-19 pandemisi sürecinde farklı market ve hijyen ürünleri satın alma alışkanlıklarını nasıl değiştirdiklerini öğrenmek için online anket yapıldı. Katılımcılara 5'li Likert ölçeğine sahip kapalı uçlu sorulardan oluşan Google Formları kullanılarak dağıtılmıştır. Literatür taraması ve mevcut verilerin analizi, araştırma sürecinde test edilen hipotezlerin her biri için destek sağlamıştır. Daha önce, çeşitli araştırmacılar tarafından gerçekleştirilen çok sayıda benzer araştırma çalışması, değişen tüketici ihtiyaçlarının yaşam tarzları üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğunu ve şirketleri üretim modellerini buna göre ayarlamaya sevk ettiğini gösterdi.
Özet (Çeviri)
In light of the spread of the COVID-19 pandemic and the growing significance of e-commerce, the study of online consumer behavior is important. The aim of this study was to establish a methodological framework to evaluate how different factors influence the shopping behavior of online consumers, specifically in the Grocery Sector of Sisli, Istanbul, during the COVID-19 pandemic. The research methodology involved modifying a questionnaire and conducting correlation analysis to determine the degree of correlation between different factors. In this study, the questionnaire method was used to find out how online shoppers tend to act when making a purchase decision. An online survey is given to 403 grocery store customers in Istanbul's Sisli district to find out how they are changing their buying habits for different grocery and hygiene products during the Covid-19 pandemic. Utilizing Google Forms containing a set of closed-ended questions, with a 5-point Likert scale, was distributed to the participants. The literature review and analysis of the available data provided support for each of the hypotheses tested during the research process. Previously, numerous similar research studies, by a variety of researchers, demonstrated that shifting consumer needs had a significant impact on their way of life, prompting companies to adjust their production patterns accordingly.