İşitme engelli öğrenenler için İngilizce kelime öğretimine yönelik mobil uygulama tasarım ilkelerinin belirlenmesi
Determining the design principles of the mobile application for English words teaching for the hearing impaired learners
- Tez No: 815588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İREM ERDEM AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uzaktan Eğitim Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Türkiye'de, YÖKSİS verileriyle yükseköğretim sisteminde 51.647 engelli öğrenen bulunmaktadır (YÖK, 2020). Alan yazına bakıldığında; çalışmaların farklı engel türleri üzerinde olduğu görülse de en çok otizmli bireylerle yapıldığı tespit edilmiştir (Subakan ve Koç, 2019). Dolayısıyla; işitme engelli öğrenenler ve öğrenenlerin eğitimlerinde kullanılan teknolojilerin kapsamlı kullanımı ile ilgili araştırmaların azlığının dikkat çektiği söylenebilir. İşitme engelli öğrenenlerin eğitsel ihtiyaçları ve özellikleri göz önünde bulundurularak; verilmesi gereken eğitimde harf-ses ilişkisi, anlam ve kullanım, söz dizim ve sözlü dil becerilerini geliştirmeye yönelik görsel-işitsel ve etkileşimli etkinliklerin kullanımının ön plana çıktığı ifade edilebilir. Alanyazındaki çalışmalar doğrultusunda; geleneksel yöntemlerin yanı sıra teknolojik gelişmelere paralel olarak ortaya çıkan mobil öğrenme kavramının, işitme engelli öğrenenlerin eğitiminde de yer bulduğunu söylemek mümkündür. Bu çalışmada, işitme engelli öğrenenlerin İngilizce'deki temel kelimelerin doğru olarak öğretimini ve kullanımını arttırabilmek için bir mobil kelime öğrenme uygulamasının tasarım süreci betimlenecektir. 2022-2023 akademik yılı Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi'nde öğrenim gören işitme engelli öğrenenlere gönderilen anket formundan elde edilen nitel ve nicel veriler ışığında, işitme engelli öğrenenlerin mobil destekli İngilizce kelimeleri öğrenmesine yönelik evrensel tasarım ilkeleri kapsamında eğitsel ihtiyaçlarını karşılayabilecek bir mobil öğrenme uygulamasının tasarım süreci ortaya konmaya çalışılmıştır. Ayrıca; mobil bir uygulamanın tasarlanması sürecinde önemli değişkenlerden olan mobil teknolojileri kabul ve hazırbulunuşluk düzeylerine de değinilen bu çalışmanın, ileride yapılacak çalışmalara yol gösterici olacağı ve alandaki ihtiyacı gidermeye katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, there are 51,647 disabled learners in the higher education system according to YÖKSİS data (YÖK, 2020). When the literature is examined; although it is seen that the studies are on different types of disabilities, it was determined that most of the studies were conducted with individuals with autism (Subakan ve Koç, 2019). So, it can be said that the scarcity of research on hearing impaired learners and the comprehensive use of technologies used in the education of learners draws attention. Considering the educational needs and characteristics of hearing-impaired learners, it can be stated that the use of audiovisual and interactive activities to develop letter-sound relationship, meaning and usage, syntax and oral language skills comes to the fore in the education that should be given. In line with the studies in the literature, it is possible to say that the concept of mobile learning, which emerged in parallel with technological developments as well as traditional methods, has also found a place in the education of hearing impaired learners. In this study, the design process of a mobile vocabulary learning application will be described in order to increase the correct teaching and use of basic words in English. In the light of the qualitative and quantitative data obtained from the questionnaire form sent to hearing-impaired learners studying at Anadolu University Open Education Faculty in the 2022-2023 Academic Year, the design process of a mobile learning application that can meet the educational needs of hearing-impaired learners within the scope of universal design principles for mobile-assisted learning of English vocabulary will be revealed. Also, it is thought that this study, which also addresses the acceptance and readiness levels of mobile technologies and are important variables in the process of designing a mobile application, will guide future studies and contribute to meeting the need in the field.