Akıllı sağlık, akıllı yönetişim uygulamaları ve akıllı ulaşım verimliliğiiçin kentsel statik mobilite ağlarinin şekillendirilmesi
Shaping urban static mobility networks for smart health,smart governance, and smart transportation efficiency
  1. Tez No: 815590
  2. Yazar: KENAN MENGÜÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİR AYDIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Toplumun akıllı sistemlerle ilgili geliştirdiği alışkanlıklar, toplum için vazgeçilmez bir hal almıştır. Sistemin içinde daha fazla zaman geçiren insan aslında ciddi bir veri üreticisi olarak da sistemin sürdürülebilirliğini sağlamaktadır. Yakın dönemde hayatımıza giren ChatGPT, insanların arkalarında bıraktığı izlerle (veri) toplumun hayatını kolaylaştıracak öneriler sunmaktadır. Ancak, dinamik sistemler güncel problemler üretmektedir. Güncel problemler için de gerekli veri setlerinin henüz oluşmamış olması, toplumları problemlerle baş başa bırakacaktır. İlk kez karşılaşlaştığımız COVID-19 için problem çözmesi ChatGPT'den o günkü şartlarda beklenemezdi. İklim, kültür, coğrafya, ekonomi ülkeden ülkeye değiştiği gibi yerelde de farklılıklar göstermektedir. Dolayısıyla her problemin genelgeçer bir çözümü olmayabilir. Dilsel bir çeviri genel bir problem iken, yerel trafik yönetimi özel bir problem olacaktır. İstanbul gibi özel şartların fazla olduğu bir şehre özel akıllı çözümler üretmek daha anlamlı olacaktır. Bu tezin amacı şehirdeki sağlık, yönetim, trafik gibi öncelikli alanlara verilerin nasıl işleneceğini, nasıl bir akıllı sisteme dönüştürüleceğini ayrıntılı olarak örneklendirmektir. Tez, akıllı bir İstanbul için üç farklı örnek çalışma içermektedir: Tezde İstanbulluların ilk kez deneyimlediği pandemi şartları için akıllı bir aşılanma süreci dizayn edilmiş, pandemi döneminde İstanbulluların değişen öncelikleri belirlenmiş, İstanbul'da akıllı bir trafik yönetimi için ulaşım ağının nasıl şekillenmesi gerektiği anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of smart systems has become an essential part of society's daily life. People who spend more time within these systems act as important data producers, thereby ensuring the system's sustainability. Recently, ChatGPT has been introduced into our lives, providing suggestions that can facilitate people's lives through the traces (data) they leave behind. However, dynamic systems generate new problems. In some cases, the lack of necessary data sets to address such problems may leave societies to deal with issues on their own. Moreover, climate, culture, geography, and economy differ from country to country and even between local settlements. Thus, there may not be a universal solution to every problem. While linguistic translation is a general problem, local traffic management is a particular problem. For cities like Istanbul with special conditions, producing specific smart solutions can be more meaningful. In this thesis, a smart vaccination process was designed to address the pandemic conditions that Istanbul residents experienced for the first time. Additionally, the study identified the changing priorities of Istanbul residents during the pandemic period. Lastly, this study explained how the transportation network should be designed for smart traffic management in Istanbul. The aim of this thesis is to demonstrate in detail how data in priority areas such xviii as health, administration, and traffic will be processed and transformed into a smart system. The thesis includes three different case studies for a smart Istanbul.