Nükleer güç santralı alanlarının arazi örtüsü değişimlerinin incelenmesi
Investigation of land cover changes of nuclear power plant areas
  1. Tez No: 815599
  2. Yazar: ALEKSANDRA MELNIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUSRET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Nükleer Mühendislik, Çevre Mühendisliği, Accidents, Nuclear Engineering, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu tezin amacı, uzaktan algılama tekniklerini kullanarak Nükleer Güç Santrallerinin (NGS) çevresindeki arazi örtüsü değişikliklerini araştırmaktır. Özellikle, çalışma Chernobyl ve Kalinin Nükleer Enerji Santralleri' ne odaklanarak, zaman içindeki arazi örtüsü değişikliklerini analiz etmek ve izlemek için Landsat verilerini kullanılmıştır. Ayrıca, tez çevreye potansiyel etkileri açısından termal deşarj sorununu incelemektedir. Araştırma metodolojisi, birkaç on yılı kapsayan çok zamanlı Landsat görüntülerinin toplanması ve ön işlemesini içermektedir. Çalışma alanlarındaki bitki örtüsü dinamiklerini ve su kütlelerini değerlendirmek için Normalize Fark Bitki İndeksi (NDVI), Normalize Fark Su İndeksi (NDWI), SAVI (Toprak Ayarlı Bitki İndeksi), ARVI (Atmosferik Dirençli Bitki İndeksi), EVI (Arttırılmış Bitki İndeksi) VARI (Görünür Atmosferik Dirençli İndeks), NDII (Normalize Fark Kızılötesi İndeks) ve MSI (Nem Stres İndeksi) gibi çeşitli spektral indeksler hesaplanacaktır. Tez kapsamında yapılan analiz, nükleer enerji santrallerinin çevredeki ekosistemlere uzun vadeli etkileri hakkında bilgi sağlayacaktır. Ayrıca, çalışma, özellikle nükleer enerji santrallerinin soğutma suyu deşarjının termal imzasına odaklanarak termal deşarj sorununu araştıracaktır. Gelişmiş termal kızılötesi uzaktan algılama teknikleri, NGS'lerden kaynaklanan termal akımının dağılımını ölçmek için kullanılacaktır. Bu araştırmanın bulguları, nükleer enerji santrallerinin çevresindeki arazi örtüsü dinamikleri ve termal deşarj desenleri hakkında daha iyi bir anlayışa katkı sağlayacaktır. Ayrıca, çalışma, nükleer enerji santrali tesislerinin sürekli izlenmesi ve değerlendirilmesi için değerli bir araç olarak uzaktan algılamanın etkinliğini gösterecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the land cover changes in the vicinity of nuclear power plants (NPPs) using remote sensing techniques. Specifically, the study focuses on the Chernobyl and Kalinin Nuclear Power Plants, employing Landsat data to analyze and monitor land cover variations over time. Additionally, the thesis examines the issue of thermal discharge and its potential impact on the surrounding environment. The research methodology involves the collection and preprocessing of multi-temporal Landsat imagery, spanning several decades, to generate a comprehensive land cover classification. Various spectral indices, such as Normalized Difference Vegetation Index (NDVI), Normalized Difference Water Index (NDWI), SAVI (Soil- Adjusted Vegetation Index), ARVI (Atmospherically Resistant Vegetation Index), EVI (Enhanced Vegetation Index), VARI (Visible Atmospherically Resistant Index), NDII (Normalized Difference Infrared Index) and MSI (Moisture Stress Index) will be calculated to assess vegetation dynamics and water bodies in the study areas. The thesis will utilize change detection algorithms to identify and quantify land cover changes within the NPP regions. This analysis will provide insights into the long-term impacts of nuclear power plant operations on the surrounding ecosystems. Furthermore, the study will investigate the thermal discharge issue associated with NPPs, particularly focusing on the thermal signature of cooling water release into adjacent water bodies. The findings of this research will contribute to a better understanding of the land cover dynamics and thermal discharge patterns in the vicinity of nuclear power plants. The results can be utilized by environmental managers and policymakers to monitor and mitigate the environmental impact of NPP operations, particularly in terms of land cover changes and thermal discharge effects. Moreover, the study will demonstrate the effectiveness of remote sensing as a valuable tool for ongoing monitoring and assessment of nuclear power plant facilities.