Türkiye'de genel yönetimin taşra örgütünün yerel yönetimlerle ilişkileri
The Relations between the provinces organization of the central government and the local governments in Turkey
- Tez No: 81562
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Merkezi yönetimle, yerel yönetimler birbirlerine zıt kurumlar olmayıp, belli ilkeler ve yasalar çerçevesinde karşılıklı ilişkileri olan yönetim biçimleridir. Genel olarak ülkemizde ağır bir vesayet denetiminin uygulandığı kabul edilmektedir. Yerel yönetimler üzerinde, merkezi yönetimin denetim yetkisi esas olarak mali ilişkiler alanında kendini göstermektedir. Merkeziyetçi yönetim yapısı, gelirlerin de merkezileştirilmesi sonucunu doğurmuştur. Türkiye'de, yönetimler arası hizmet bölüşümü konusunda da kargaşa yaşanmaktadır. Birçok yerel hizmet, merkezi yönetim tarafından yürütülmektedir. Yerel yönetimlerimiz, önemli sorunlarla karşı karşıya bulunmaktadır. Yerel yönetimlerin organik yasaları yetersiz olup, ihtiyaçlara cevap verememektedir. Hizmet alanlarının optimal büyüklüğü konusunda akılcı kriterler geliştirilememiştir. Yerel yönetimlere görevleriyle orantılı gelir kaynakları tahsis edilememiştir. 109Bugün için, hem merkezi yönetim ile yerel yönetimler, hem de aynı yöredeki yerel birimler arasında bir koordinasyon yetersizliği gözlenmektedir. Ülkemizde, yönetimler arası ilişkileri düzenlemeye yönelik olarak birçok reform tasarısı hazırlanmıştır. Merkeziyetçi eğilim ve alışkanlıklar, bu çalışmaların hayata geçirilmesini olumsuz yönde etkilemektedir. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY Central government and local governments are not controversial institutions to each other but they are the types of governments which have corresponding relations in the frame of some certain principles and laws. In general, it is accepted that an incentive trusteeship has been practised in our country. From this view, local governments in Turkey are not the institutions which have strong autonomy. The controlling power of the Central government over the local governments is basically effective on the financal subjects. Adherent of centralization governmental structure resulted in the centralization of incomes. In Turkey, a turmoil has been exercised about the division of the services among the local governments. Several local services are being done by the Central government as well Our local governments face With important problems. The organic laws of the local governments are not adequate enough to deal with the necessities. Rational principles have not been established about the best sizes of the service areas. Income recourses in harmony with the services could not have been appropriated for the local governments. IllToday, a lack of coordination has been monitored not only between the Central and local governments also among the local departments which are in the same region In our country many reform bills aiming at re-establishment of the relations among the governments have been prepared. The realization of these efforts hampered by the adherent of centralization tendency and habits. C fteffiÖ?imM KDMJI“ JOKÜMANTASYON WFK”?! 112