Bir yerel yönetim birimi organı olarak belediye meclisleri, yapı ve işlevleri
The Functions and structure of the local councils as a local authority unit
- Tez No: 81563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL MENGİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
ÖZET Belediyeler yerel halka hizmet üreten, halkın doğrudan seçimiyle oluşan yerel yönetim birimleridir. Belediye yönetiminin genel hizmet politikasını tayin ve tespit etmek, gerekli kararlan almak, belediye hizmetlerinin gidişatını ve kararların uygulanmasını takip etmek ve denetlemek yetkisini kullanan belediye meclisleri, yerel nitelikli hizmetlerin görülmesinde önemli roller oynayabilen organlardır. Bu çalışmanın ilk bölümünde, belediye meclislerinin (Büyükşehir belediye meclisleri dahil) oluşumu, görevleri, çalışma sistemi, mevzuat değerlendirmesi de yapılarak ele alınmıştır. İkinci bölümde ise, belediye meclislerinin denetimi konusu; merkezi yönetimin uyguladığı vesayet denetimi ile halkın katılım yoluyla yaptığı, yapabileceği denetim konuları irdelenmiştir. Belediye meclislerinin etkin olamayışının önde gelen nedenleri, yerel sorunlarla yalandan ilgilenmeyi sağlayacak hemşehrilik bilincinin, seçtiği yöneticiyi denetleyip, hesap sorabilecek yönetim kültürünün yeterince gelişmemiş olması ve de yasal düzenlemelerin buna yeterince imkan tammamasıdır. Belediye meclislerinin etkin olabilmesi için, halkın yönetime katılmasının önündeki engelleri aşmak gerekir. Belediye meclisi ile halk arasındaki ilişki canlı ve sıcak tutulmalıdır. Halkın demokratik katılım eğilimlerinin geliştirilmesi, demokrasi kültürünün oluşumuna katkı sağlayacaktır. Çalışma ile varılan sonuç, belediye meclislerinin oluşumu, çalışması, denetimi açılarından halka yakınlaştırılması gerektiğidir. Belediye meclisleri asıl işlevlerine ancak bu şekilde yapılandırıldığında ve yönlendirildiğinde kavuşabileceklerdir. T.G YSiSIKÖCRETfM MF ~ DOKÜMANTASYON MEKk^"-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Municipality products service to the local public and it is formed directly by the public. Local councils are responsible for finding out main services policy of municipalities,taking necesssary decisions, following the local practices.The councils are important organizations which can play major role in determining local services. In the first chapter, functions, working systems and formation of the local councils are examined by giving legislative explanations.In the second chapter, the control of the local authorities are studied in the following ways: central government control over local authorities and public control by participating in local authorities. The local councils are not active enough. Because, there is not enough conscious of citizenship regarding local problems and also local administrative culture.The main factor for this is that legal arrangements do not give sufficient opportunities to the public for participating in local authorities. To make local councils more active and efficient,the obstacles in the way of involving in local authorities should be removed, relations between local public and local councils should be improved and democratic tendency of participation of the public should be encouraged. As a conclusion, local councils should be open to the public in all respectlf they can be formed and manipulated in this way they will be more active and efficient.