Türk vatandaşlığının kaybının sonuçları
The Consequences of losing Turkish nationality
  1. Tez No: 81561
  2. Yazar: ALPASLAN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BİLGİN TİRYAKİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
ÖZET Türk vatandaşlığının kaybının sonuçlarını ele aldığımız bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kayıp halleri bakımından Türk Vatandaşlığı Kanunun sistematiği ortaya konulmuş ve her bir kayıp hali için geçerli olan genel sonuçlara değinilmiştir. İkinci bölümde, Türk vatandaşlığının iradi kaybının sonuçlan ele alınmıştır. Vatandaşlığın iradi kaybı kavramı, vatandaşlık hukukunun genel ilkeleri de dikkate alınarak kısaca açıklandıktan sonra, iradi vatandaşlığın kaybı halleri olan“evlenme”,“vatandaşlıktan çıkma”ve“seçme hakkını kullanarak vatandaşlıktan ayrılma”nın ilgili bakımından sonuçları ile eş ve çocuklara etkileri incelenmiştir. Üçüncü bölümde Türk vatandaşlığının irade dışı kaybının sonuçları incelenmiştir. Milletlerarası hukuktaki ilkeler de göz önüne alınarak vatandaşlığın irade dışı kaybı kavramı kısaca açıklandıktan sonra,“vatandaşlığa alınmanın iptali”ve“vatana bağlılıkla bağdaşmayan eylemler”nedeni ile Türk vatandaşlığının irade dışı kaybının ilgili bakımından sonuçları ile eş ve çocuklara etkileri ele alınmıştır. 105
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study consist of three parts dealing with the consequences of losing Turkish Nationality. In the first part, the Turkish Nationality Law system has been presented and valid general results for each losing situation were touched in the view of losing conditions. In the secord part, the results of losing nationality voluntarily were dealt with. After an explnation concerning general principles of the nationality voluntarily consequenses of“marriage”,“renunciation”and“loss by right of option”which are the ways of losing nationality voluntarily were analysed in the respect of interested person and its effects to spouses and children. In the third part, consequences of the Turkish nationality“loss without will intention”were analysed. After an explnation regarding general principles in the International Law on expulsion from citizenship without will concesquences of“annulment of naturalization”and“acts imcompotible with loyalty to homeland”wich are the reasons for the expulsion from citizenship without will, were analysed both for the intrested and spouses and children. 106