Lived experiences of parents of children and adolescents with cancer in Türkiye
Türkiye'deki kanserli çocuk ve ergen ebeveynlerinin yaşanmış deneyimleri
  1. Tez No: 815637
  2. Yazar: SÜMEYYE ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM AKSOY TOSKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 221
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'deki kanserli çocuk ve ergen ebeveynlerinin yaşantılarını incelemektir. Kanser tedavisi gören bir çocuğa sahip olmanın ebeveynleri nasıl etkilediğini anlamak için yapılan bu nitel çalışmada, katılımcılar teşhisten önceki deneyimlerinden, yaşadıkları zorluklardan, ihtiyaçlarından, destek kaynaklarından, baş etme mekanizmalarından ve bu deneyimin onların yaşama bakış açılarını nasıl değiştirdiğinden bahsetmişlerdir. Bu amaçla, çocuğu 7-17 yaşları arasında olup herhangi bir kanser türü ile tanı almış ve teşhislerinin üzerinden en az üç ay geçmiş on ebeveyn ile görüşülmüştür. Görüşmelerden elde edilen veriler, içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, kanserli bir çocuğun ebeveyni olmak, zorluklar, ihtiyaçlar, destek kaynakları, baş etme stratejileri ve bakış açısında meydana gelen değişimler başlıkları altında sunulmuştur. Bulgular literatürle ilişkilendirilerek incelenmiştir. Psikolojik danışmanların bu konudaki rollerine ve uygulamalarına dikkat çekilmiştir. Araştırmanın sınırlılıklarına değinilmiştir. Sonuçlara dayalı olarak profesyoneller, politika yapıcılar ve araştırmacılar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of the current study is to investigate the lived experiences of parents of children and adolescents with cancer in Türkiye. In this qualitative study which aimed to understand how having a child undergoing cancer treatment influences the parents, the participants talked about their experiences before the diagnosis, challenging experiences, sources of support, coping strategies and changes in their perspective. Ten parents whose children were between the ages of 7 and 17 and were diagnosed with any type of cancer at least three months ago were interviewed. The data emerged from the interviews were analyzed with the content analysis method. The findings of the study were presented under the headings of being a parent of a child diagnosed with cancer, challenging experiences, sources of support, coping strategies, and changes in perspective. The findings were examined in relation to the literature. Roles and practices of psychological counselors were highlighted. Limitations of the study were identified. Based on the results, recommendations were made for the professionals, policy makers, and researchers.