Normotiroid diferansiye tiroid karsinomu olgularında serum tiroid hormon ve tiroglobulin oranlarının tanısal değerlerinin belirlenmesi
Determination of the diagnostic values of serum thyroid hormone and thyroglobulin ratios in normothyroid differential thyroid carcinoma cases
  1. Tez No: 758402
  2. Yazar: YUNUSHAN FURKAN AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MURAT AKIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Giriş: Tiroid kanserleri yaygın olarak izlenmekte olup, aynı zamanda diferansiye tiroid kanserleri de (DTK) günümüzde giderek artış göstermektedir. Tiroid nodüllerinin yaklaşık olarak %7-15'inde tiroid kanseri gelişme riski mevcut olup bu kanser riski sebebi ile belirlenen kriterlere bağlı olarak bazı tiroid nodüllerinin ileri incelemeye tabi tutulması gerekmektedir. Günümüzde ultrasonografi ve tiroid ince iğne aspirasyon biyopsisi (İİAB), tiroid nodüllerin benign/malign ayrımının tanımlanmasında altın standardı oluşturur ancak İİAB her ne kadar kolay uygulanabilir bir işlem olsa dahi netice itibari ile invaziv bir işlemdir ve deneyimli radyolog ve histopatolog tarafından değerlendirilmesi gerekmektedir. Biz de bu çalışmada, tiroid nodülü ile takip edilen hastalarda rutin olarak değerlendirilen serum tiroid hormon ve tiroglobulin düzeylerinden yola çıkarak diferansiye tiroid kanserlerinin tanı ve tedavisinde ön fikir oluşturabilecek parametreleri belirlemeyi ve değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Kliniğimizde Ocak 2015-Haziran 2022 tarihleri arasında nodüler özellikli hastalıklar sonrası tiroid cerrahisi geçiren hastalar incelendi. Başlangıçta değerlendirmeye alınan hasta sayısı 1444 idi. Çalışmaya alınma kriteri olarak hastaların ötiroid olması kabul edildi. Ötiroid hasta grubunda nodüler olup tiroid cerrahisi yapılan hasta sayısı 919 idi. 919 hastanın postoperatif spesimen patolojileri verilerine göre 517'si benign, 402 tanesi malign (diferansiye tiroid kanserleri) karakter gösteriyordu. Benign hasta grubu ile malign hasta grubunun preoperatif dönemde hastanemiz laboratuvarında değerlendirilen serum tiroid hormon ve tiroglobulin değerleri ve bu değerlerin oranları karşılaştırıldı. Bu parametreler üzerinden benign/malign grupları ve malign grup kendi içerisinde karşılaştırıldı. Malign grup kendi içerisinde Bethesda sınıflaması, cTNM evrelemesi hesaplanarak ve bu evreleme içerisinde T-stage, N-stage hesaplanarak, ekstra tiroidal yayılım durumu, lenfatik invazyon durumu, vasküler invazyon durumu ile karşılaştırılarak analiz edildi. Bulgular: Dahil edilen 919 hastanın %56,3'ü benign karaktere, %43,7'si malign karaktere sahipti. Malign grupta (DTK) 318 hasta kadın, 84 hasta ise erkekti. Bizim verilerimizde tiroid malignitelerinin belirgin bir fark olmasa dahi daha genç yaş grubunda olduğunu, ortalama yaşın 47,88 olduğu görülmüş ve de malign hasta grubunun AJCC'nin TNM evreleme sistemine göre %71,6'sı evre I (erken evre) olarak saptanmıştır. Malign grubu benign grup ile karşılaştırıldığında T3/T4 oranının (p=0,002), T3/TSH oranının (p=
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid malignancies are widely observed, and at the same time, differentiated thyroid cancers (DTC) are also gradually increasing nowadays. There is a risk of developing thyroid cancer in approximately 7-15% of thyroid nodules, and depending on the criteria determined due to this cancer risk, some thyroid nodules should be subjected to further examination. Today, ultrasonography and thyroid fine-needle aspiration biopsy (FNAB) constitute the gold standard for defining benign/malignant differentiation of thyroid nodules. Although FNAB is an easily applicable procedure, it is an invasive procedure eventually and should be evaluated by an experienced radiologist and histopathologist. In this study, we aimed to determine and evaluate the parameters that can form a preliminary idea in the diagnosis and treatment of differentiated thyroid cancers based on the serum thyroid hormone and thyroglobulin levels that are routinely evaluated in patients followed up with thyroid nodules. Method: In our clinic, between January 2015 and June 2022, patients who underwent thyroid surgery after nodular diseases were examined. Initially, the number of patients included in the evaluation was 1444. Euthyroidism was accepted as the inclusion criterion for the study. The number of patients with euthyroid patients that has nodules who underwent thyroid surgery was 919. According to the postoperative specimen pathology data of 919 patients, 517 were benign and 402 were malignant (differentiated thyroid cancers). During the preoperative period of the benign and malignant patient groups, serum thyroid hormone and thyroglobulin values and the ratios of these values which were evaluated in the laboratory of our hospital were compared. Benign/malignant groups and malignant group within itself were compared on these parameters. The malignant group was analyzed within itself by calculating the Bethesda classification, cTNM staging, and calculating T-stage, N-stage within this staging, and comparing the extra-thyroidal extension status, lymphatic invasion status, and vascular invasion status. Results: Of the 919 patients included, 56.3% had a benign character and 43.7% had a malignant character. In the malignant group (DTC), 318 patients were female and 84 patients were male. In our data, although there was no significant difference, thyroid malignancies were seen in the younger age group and the average of age was 47.88, and 71.6% of the malignant patient group was determined to be stage I (early stage) according to the TNM staging system of AJCC. In the guide of our data when we compared the malignant group with the benign group, we found that the T3/T4 ratio (p=0.002), T3/TSH ratio (p=