Akut iskemik inmeli hastalarda iskemi hacmi ilemetabolik parametreler arasındaki ilişkinin sağ kalımüzerine etkisinin araştırılması
The effect of the relationship between ischemia volume and metabolic parameters on survival in patients with acute ischemic stroke
  1. Tez No: 815699
  2. Yazar: ÜNZİLE ATALAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CANAN AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Acil Tıp, Emergency Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Acil servise başvuran akut iskemik inmeli hastalarda laboratuvar sonuçlarını manyetik rezonans görüntülemedeki iskemi hacmi ve bölgesi ile karşılaştırarak hastanın klinik ciddiyeti arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Yöntem: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Hastanesi acil servisine başvuran hastalardan 01.01.2017 ile 01.07.2022 tarihleri arasında akut iskemik inme tanısı alarak hastaneye yatışı yapılan 521 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, vital bulguları, klinik bulguları ,laboratuvar parametreleri ve görüntüleme bulguları retrospektif olarak incelenip iskemi hacmi, iskemi bölgesi, hastane sonlanımı ve mortalite arası ilişki değerlendirildi. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 521 hastanın yaş medyanı 72,0(64,0-81,0) yıldı ve % 53,6' u erkekti. Laboratuvar parametrelerinden eksitus olan grupta beyaz küre, nötrofil lenfosit oranı, troponin, glukoz ve iskemi hacmi yaşayanlara göre daha yüksek bulundu. Hasta grubunun iskemi hacmine göre karşılaştırmasında (Grup 110 cm3) beyaz küre, nötrofil lenfosit oranı ve glukoz seviyeleri Grup 2'de Grup 1'e göre anlamlı yüksek saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to evaluate the relationship between the clinical severity of the patient by comparing the laboratory results with the volume and region of ischemia in MRI in patients with acute ischemic stroke admitted to the emergency department. Method: Among the patients who applied to Çanakkale Onsekiz Mart University Health Practice and Research Hospital, 521 patients who were hospitalized with the diagnosis of acute ischemic stroke between 01.01.2017 and 01.07.2022 were included in the study. Demographic data, vital signs, clinical findings, laboratory parameters and MRI findings of the patients were analyzed retrospectively and the relationship between ischemia volume, ischemia area, hospital outcome and mortality was evaluated. Results: The median age of 521 patients included in the study was 72.0(64.0-81.0) years and 53.6% were male. White blood cells, neutrophil lymphocyte ratio, troponin, glucose and ischemia volume were found to be higher in the group that died from laboratory parameters compared to those who experienced it. White blood cells, neutrophil lymphocyte ratio and glucose in the comparison of the patient group according to ischemia volume levels were found to be significantly higher in Group 2 compared to Group 1.