Akut iskemik inme hastalarında sTWEAK proteini yüksekliği ile diffüzyon magnetik görüntülemede (DWI) saptanan iskemik alan volümünün korelasyonu ve prognostik değerliliği
The correlation and prognostic value of high sTWEAK protein levels and ischemic area volume detected by diffusion-weighted imaging (DWI) in acute ischemic stroke patients.
- Tez No: 466526
- Danışmanlar: PROF. DR. FİGEN ÇOŞKUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Çalışmamızda akut iskemik inmeli hastalarda sTWEAK düzeyleri ile DWI'da ölçülen lezyon alanı arasında ilişki değerlendirildi. Kırkbir akut iskemik strok hastası ve 41 kontrol çalışmaya dahil edildi. Hastaların yaş, cinsiyet, kronik hastalıklar, acil servise başvuru zamanları, acil servis muayeneleri, GKS'laları ve 7 günlük prognostik durumları değerlendirildi. Hastaların 32'sinin (%78) inme ile ilgili şikayeti ilk 3 saat içinde, 6'sının (%14.7) 4-6 saat arasında ve 3'ünün de (%7.3) 7-12 saat arasında başlamıştı. Şikayetlerin başlama zamanı ile yaş, düzenli ilaç kullanma durumu, kullanılan ilaçlar, acil servisteki değerlendirme bulguları, bulgu sayısı ve GKS açısından istatistiksel olarak anlamlı bir fark saptanmadı (p>0.05). Hastaların acil değerlendirmesi sırasında tespit edilen bulgu sayıları ile GKS ve MRI'da ölçülen iskemik alan hacimleri açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0.001; p=0.022). Hastalardan ilk 7 gün içinde exitus (%19.5) olanlarla yaşayanlar arasında BUN, kreatinin ve MRI'da ölçülen iskemik alan hacmi açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı (sırasıyla p=0.011; p=0.029; p=0.004).
Özet (Çeviri)
Our study evaluated the relationship between sTWEAK protein levels and the lesion area measured in diffusion-weighted imaging (DWI) in acute ischemic stroke patients. Forty-one patients with acute ischemic stroke and 41 control cases were included in the study. The age, sex, chronic illnesses, emergency department admission times, emergency department examinations, GCS and 7-day prognostic status of the patients were evaluated. The symptoms of stroke started within the first 3 hours in 32 (78%), between 4-6 hours in 6 (14.7%) and between 7-12 hours in 3 of the patients (7.3%). There was no difference between onset time of complaints, age, regular medication usage, medications, evaluation findings in emergency department, number of findings and GCS (p> 0.05). However there were statistically significant differences between the number of findings noted during the emergency evaluation of patients, GCS and the ischemic area volumes measured in magnetic resonance imaging (MRI) (p= 0.001, p= 0.022, respectively). There was also a statistically significant difference in blood urea nitrogen, creatinine and the volume of ischemic area measured in MRI among the patients who died (19.5%) within the first 7 days and alive group (p = 0.011, p = 0.029, p= 0.004, respectively).