Yenilenebilir kompozit malzemelerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Preparation and characterization of renewable composite materials
  1. Tez No: 815726
  2. Yazar: ORKUN SÖYLEMEZOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET TOPALOĞLU YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Günümüzde mevcut yöntemlerle yaralara uygulanan pansuman işleminde birçok sorunlarla karşılaşılmaktadır. Yara dokuları iyileşme süreçleri uzun ve meşakkatlidir. Bu süreç hasta için maddi ve manevi olarak zorlayıcıdır. Bu sürece destek olmak için, sunulan bu çalışmada; fonksiyonel bir yara örtüsü olarak kullanılmak üzere yenilenebilir bir polimer kompozit hazırlanmış ve karakterizasyonu yapılmıştır. Yenilenebilir polimer kompozit, üç ayrı biyopolimerin farklı işlemler ile birleştirilmesi ve doğal liflerin bu yapıya homojen olarak dağıtılması ile hazırlanmıştır. Hazırlanan biyomalzemeye tedaviyi desteklemesi amacıyla seçilen bir model ilaç yüklenmiştir. Bu ilacın, biyomalzemeden salımı incelenerek salım kinetiği belirlenmiştir. Hazırlanan biyomalzemenin yapısını ve bazı özelliklerini değerlendirmek amacıyla; Fourier Transform Infrared Spektroskopi, Taramalı Elektron Mikroskobu ile malzemeler incelenmiş, nem tutma deneyleri ve su buharı geçirgenliği analizleri yapılmıştır. Ayrıca biyomalzemenin kendi kendini onarım özelliği de incelenmiştir. Yenilenebilir biyomalzemenin incelenen özellikleri ile yara örtüsü olarak kullanılabileceği değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many problems are encountered in the dressing process applied to wounds with the methods available today. The healing processes of wound tissues are long and arduous. This process is financially and spiritually challenging for the patient. Within the scope of this study, a renewable polymer composite was prepared and characterized to be used as a wound dressing. The polymer composite obtained in this study was prepared by combining three different biopolymers with different processes and homogeneously dispersing the natural fibers in this structure. A selected drug was loaded onto the prepared biomaterial to support the treatment. The release kinetics of this drug were determined by examining the release from the biomaterial. In order to evaluate the structure and some properties of the prepared biomaterial; Materials were examined with Fourier Transform Infrared Spectroscopy, Scanning Electron Microscope, moisture retention experiments and water vapor permeability analyzes were made. Besides, the self-healing characteristic of the biomaterial was also examined. It has been evaluated that the renewable biomaterial can be used as a wound dressing with its investigated properties.