COVİD-19 sebebiyle hiperinflamatuvar yanıt izlenen hastalarda pulse steroid tedavisinin etkinliği
Effectiveness of pulse steroid therapy in patients with hyperinflammatory response due to COVID-19
  1. Tez No: 815727
  2. Yazar: ŞİLAN IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Coronavirus hastalığı 19 (COVID 19) pandemisi, Aralık 2019'dan bu yana dünya çapında önde gelen morbidite ve mortalite nedenlerinden biridir.Hastalığa bağlı gelişen sitokin fırtınasının mortalite ve morbiditeyi etkilemede önemli olduğu düşünülmektedir. Sistemik kortikosteroidlerin inflamatuar sitokinlerin inhibisyonu yoluyla antiinflamatuar aktiviteye sahip olması onları artmış inflamatuar yanıtı azaltmak için potansiyel bir ajan haline getirmektedir. Çalışmamızda COVID-19 servislerinde takip edilen ve hiperinflamasyon gelişen hastalarda uygulanan pulse metil prednizolonun inflamatuvar süreci baskılamadaki etkinliğini belirlemeyi amaçladık. COVID-19' tanısı ile yatarak tedavi gören hastalar arasından (COVID-19 PCR testi pozitif olan veya test negatif olup ateş ve/veya COVİD-19 enfeksiyonu semptomlarından birine sahip olan, COVID-19 spesifik radyolojik görüntüleme bulguları olan); laboratuvar ve klinik olarak olarak hiperiflamatuar fazda olduğu düşünülerek standart tedaviye ilave olarak pulse metilprednizolon tedavisi uygulanan 199 servis hastası değerlendirildi. Hastaların yaş, cinsiyet, komorbidite, klinik durumları ve inflamatuvar belirteçleri retrospektif olarak incelendi. Hastaların pulse steroid tedavisi hemogram, CRP, Prokalsitonin, D-Dimer, Ferritin, AST, Troponin-I tetkikleri ile pulse steroid tedavisi sonrası üçüncü gün ve yedinci gün değerlerinin değişimi karşılaştırıldı.Çalışmamızda pulse metilprednizolon tedavisi alan 95 kadın, 104 erkek olmak üzere 199 hasta incelendi.Hastaların ortanca yaşı 57 olup izlem sürecinde 29 hasta (%14.6) hayatını kaybederken, 170 hasta (%85.4) sağ kalmıştır.
Özet (Çeviri)
The coronavirus disease 19 (COVID 19) pandemic has been one of the leading causes of morbidity and mortality worldwide since December 2019. The cytokine storm that develops due to the disease is thought to be important in influencing mortality and morbidity. The fact that systemic corticosteroids have anti-inflammatory activity through the inhibition of inflammatory cytokines makes them a potential agent for reducing the increased inflammatory response. In our study, we aimed to determine the effectiveness of pulse methyl prednisolone in suppressing the inflammatory process in patients who were followed up in COVID-19 wards and developed hyperinflammation. Among patients who are hospitalized with the diagnosis of 'COVID-19' (COVID-19 PCR test is positive or the test is negative but has fever and/or COVID-19 infection symptoms, COVID-19 specific radiological imaging findings); In this study, 199 ward patients who were treated with pulse methylprednisolone in addition to standard treatment were evaluated, considering that they were in the hyperinflammatory phase both laboratory and clinically. Age, gender, comorbidity, clinical status and inflammatory markers of the patients were analyzed retrospectively. Hemogram, CRP, Procalcitonin, D-Dimer, Ferritin, AST, Troponin-I tests were compared with the changes in the third and seventh day values after pulse steroid treatment. In our study, 199 patients, 95 women and 104 men, who received pulse methylprednisolone therapy The median age of the patients was 57 and 29 patients (14.6%) died during the follow-up period, while 170 patients (85.4%) survived. It was determined that patients with mortality were significantly older and had more comorbid diseases than survivors (p=0.001 and p=0.014, respectively).