Dinlenim durumu fonksiyonel manyetik rezonans görüntülemede düşük frekanslı dalgalanmaların zamansal gecikmeleri ve genlikleri ile serebral fizyolojik metrikler arasındaki bağıntının araştırılması
Investigating the relationship between temporal delays and amplitudes of low-frequency oscillations in resting-state functional magnetic resonance imaging and cerebral physiological metrics
- Tez No: 815725
- Danışmanlar: PROF. DR. TAMER DEMİRALP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Nöroloji, Physiology, Neurology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Dinlenim durumu Manyetik Rezonans Görüntüleme (MRG), beyin yapısını ve işlevini inceleme imkanı sağlayan bir nörogörüntüleme tekniğidir. Bu tez dinlenim durumunda yapılan Düşük Frekanslı Dalgalanmaların Genliğinin Gücü (ALFF) ve Oranı (fALFF), Bölgesel Homojenite (ReHo) ve Zamansal Kayma bulgularının karşılaştırmalı analizini amaçlamaktadır. Bu karşılaştırmalı analizi gerçekleştirmek için, Parkinson Hastalığı sürecinde gelişen kognitif bozulma model patoloji olarak değerlendirilmiştir. Yöntem: Yaş, eğitim süresi ve cinsiyet açısından istatiksel olarak farklı olmayan, 28 Hafif Kognitif Bozukluğu olan Parkinson Hastası (PH-HKB), 27 kognitif olarak sağlıklı Parkinson Hastası (PH-KN) çalışmaya dahil edilmiştir. Dinlenim durumunda kaydedilen fonksiyonel manyetik rezonans görüntüleme verileri 3 Tesla MRG cihazı ile (Phillips, Achieva, Best, Hollanda) ile kaydedilmiştir. ALFF, fALFF ve ReHo analizleri için voksel temelli gerçekleştirilen ön işleme adımları ardından hesaplamalar gerçekleştirilmiştir. Grup karşılaştırmaları için, küme seviyesinde anlamlılık eşiği olarak pFDR düzeltilmiş
Özet (Çeviri)
Objective: Resting State functional Magnetic Resonance Imaging (rs-fMRI) is a neuroimaging technique that provides an opportunity to examine brain structure and function. This thesis aims to conduct a comparative analysis of metrics derived from resting-state scans, including the Amplitude of Low-Frequency Fluctuations (ALFF) and Fractional Amplitude of Low-Frequency Fluctuations (fALFF), Regional Homogeneity (ReHo), and Time Shift Analysis (TSA). To achieve this aim, the results obtained through these four methods have been examined in the context of the cognitive decline process in Parkinson's disease. Methods: The study included 28 Parkinson's Disease patients with Mild Cognitive Impairment (PD-MCI) and 27 cognitively healthy Parkinson's Disease patients (PD-CN), who were not statistically different in terms of average education years, age, and gender. Resting-state functional magnetic resonance imaging was performed using a 3 Tesla MRI device (Phillips, Achieva, Best, Netherlands). After voxel-based preprocessing steps for ALFF, fALFF, and ReHo analyses, computations were performed. For group comparisons, pFDRcorr