Türkiye'deki organize sanayi bölgelerinde oluşan endüstriyel arıtma çamurlarının karakterizasyonunun belirlenmesi ve bertaraf alternatiflerinin değerlendirilmesi
Determination of the characterization of the industrial sludge and evaluation of disposal alternatives in the organize industrial zones in Turkey
- Tez No: 815735
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Bu çalışmanın amacı Türkiye'de bulunan organize sanayi bölgelerinin atıksu arıtma tesislerinde oluşan arıtma çamurlarının içeriğini ve miktarını tespit ederek, çamurun en uygun bertarafının yanında kalorifik değerine göre üretilebilecek enerji miktarının tespit edilmesidir. Bu amaç doğrultusunda ülkemizdeki endüstriyel nitelikli arıtma çamurlarının miktar ve özellikleri belirlenerek çamurdan üretilebilecek enerji miktarı tespiti için öncelikle organize sanayi bölgelerinin atık su arıtma tesislerinin kapasitesi, mevcutta arıtılan atık su miktarı ile arıtma faaliyetleri sonucunda açığa çıkan arıtma çamurlarının miktarı belirlenmiştir. Arıtma çamurlarının analiz sonuçları dikkate alınarak tehlikelilik özelliği ve üst ısıl değerine göre sınıflandırılmıştır. Analiz sonucu olmayan arıtma çamurlarının özellikleri ise ağırlıklı sektör grubuna göre diğer arıtma çamurlarına benzetme yapılarak belirlenmiştir. Çamurun biyokatı kütle olarak enerji kaynağı şeklinde kullanılması durumunda, ülkemizde atık su arıtma tesisi bulunan 106 OSB'den açığa çıkan arıtma çamurundan yıllık yaklaşık 1 950 MW elektrik enerjisi üretilebileceği değerlendirilmiştir. Bunun yanında çamurun çimento fabrikalarında ek yakıt olarak kullanılabileceği ve bu şekilde kullanılması durumunda çevreci bir bertaraf yöntemi olarak değerlendirileceği düşünülmektedir. Ülkemizdeki endüstriyel nitelikli arıtma çamurları konusunda bilgiler sınırlı olmakla birlikte çalışmanın bu alanda literatüre önemli katkılar sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the content and amount of treatment sludge that is emitted by wastewater treatment plants in the Organized Industrial Zones (OIZ) in Turkey. After this has been determined the most appropriate disposal of the sludge and the amount of energy to be produced according to calorific value will be established. In order to determine the amount of energy that can be produced from the sludge after the amount and content of industrial treatment sludge have been established, it was necessary to determine the capacity of wastewater treatment plants in the OIZ in Turkey, the amount of wastewater that was currently being treated and the amount of treatment sludge released as a result of these treatment activities. By taking into account the analysis results, the sewage sludge was classified according to its toxity and upper calorific value. The properties of the treatment sludge, which are not included in the analysis, were determined by analogy with other treatment sludges according to the weighted sector group. If the sludge is used as a biosolid mass energy source, it was calculated that approximately 1 950 MW of electric energy can be produced annually from the treatment sludge released from 106 OIZs that have wastewater treatment plants in Turkey. In addition, it is thought that the sludge can be used as an additional fuel in cement factories; this method can be considered to be an environmentally friendly disposal method. Although the information about industrial treatment sludge in our country is limited, it is thought that the study will make important contributions to the literature in this field.