'Eski, Yeni ve Ötesi' isimli eserdeki +A, +DA, +DAn ekli isimlerin söz dizimi içerisindeki yeri
The place of the names added +A, +DA, +DAn in the syntax in the work titled 'Old, New and Beyond'
- Tez No: 815734
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TOKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Anahtar Kelimeler: +DA, +DAn Ekleri, Söz Dizimi, Cümle Ögeleri, İşlev, +DA, +DAn Suffixes, Syntax, Sentence Elements, Function
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 405
Özet
Bu çalışmada, Orhan Şaik Gökyay'ın“Eski, Yeni ve Ötesi”adlı eseri baştan sona okunmak suretiyle, +A, +DA, +DAn ekli kelimelerin geçtiği bütün cümleler, sayfa numaraları da belirtilerek incelenmiştir. Eserde, +A, +DA, +DAn ekli kelime veya kelime gruplarının geçtiği 2711 cümle tespit edilmiştir. Bu cümleler aldığı eklere ve anlamsal olarak işlevlerine göre tasnif edilmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde, eserini incelediğimiz yazar Orhan Şaik Gökyay'ın hayatı ve eserleri hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde, eserdeki +A, +DA, +DAn ekli kelimelerin olduğu cümleler ayrı başlıklar altında ele alınmış; işlevlerine ve anlamlarına göre sınıflandırılmıştır. Üçüncü bölümde, belirli şekil ve anlamsal özelliklerine göre gruplandırılan +A, +DA, +DAn ekli kelime veya kelime gruplarının sayısal verileri belirtilmiştir ve“Yer ifade etmeyenlere yer tamlayıcısı / dolaylı tümleç demek doğru mudur? Bunlar başka kelimelerle mi karşılanmalıdır?”sorularına cevap aranmıştır. Çalışma, değerlendirme ve sonuç bölümünün ardından kaynaklara yer verilmesiyle sonuçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, by reading Orhan Şaik Gökyay's“Old, New and Beyond”from beginning to end, all sentences with +A, +DA, +DAn suffixes were examined by specifying page numbers. In the work, 2711 sentences containing +A, +DA, +DAn suffixed words or phrases were identified. These sentences are classified according to their suffixes and semantically functions. In the first part of the study, information about the life and works of the writer Orhan Şaik Gökyay, whose work we have examined, is given. In the second part, sentences with +A, +DA, +DAn suffixes in the work are discussed under separate headings; classified according to their meaning. In the third part, the numerical data of the words or phrases with +A, +DA, +DAn attached, which are grouped according to their specific shape and semantic features, are given and the question“Is it correct to call those who do not express place as place complements / indirect complements? Should these be met with other words?”answers to the questions were sought. The study concluded with the references after the evaluation and conclusion part.