Katılım bankası iş görenlerinin iç müşteri açısından marka denkliği algılarının ölçümü: Kuveyt Türk katılım bankası örneği
Measurement of brand equality perceptions of participation bank employees in terms of internal customer: the case of Kuwait Turkish participation bank
  1. Tez No: 815736
  2. Yazar: EKREM HİLMİ YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma, beyaz yakalı iş görenlerin çalıştıkları kurumların marka denkliği ve unsurlarını, iç müşteri açısından demografik yapılarına göre nasıl algıladıkları belirlemeyi amaçlamaktadır. Araştırmanın ana kütlesini, İstanbul'daki Kuveyt Türk Katılım Bankası'nda çalışanlardan oluşturmaktadır. Veri toplanma sürecinde kolayda örnekleme metodu kullanılmış ve 410 katılımcıya ulaşılmıştır. Veri toplama aracı olarak çevrimiçi anket formu kullanılmış, analizler ise SPSS ve AMOS istatistik paket programlarıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; erkek iş görenlerin marka bağlılığı ve algılanan kalite düzeyleri, kadın iş görenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Şube çalışanları, diğer birim çalışanlarına kıyasla marka bağlılığı, marka çağrışımı, algılanan kalite ve marka farkındalığı algı düzeyleri daha yüksek bulunmuştur. Hibrit çalışanların, yüz yüze çalışanlara göre marka bağlılığı, marka çağrışımı, algılanan kalite ve marka farkındalığı algıları daha yüksektir. İş tecrübesi 16 yıl ve üzeri olan iş görenlerin algılanan kalite düzeyleri, 1-5 yıl arası iş tecrübesi olan iş görenlere göre daha yüksek bulunmuştur. Medeni durum, yaş, eğitim durumu ve gelir düzeyine göre ise marka denkliği boyutlarında herhangi bir farklılık belirlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
This research aims to determine how white-collar employees perceive the brand equity and elements of the institutions they work for, according to their demographic structures in terms of internal customers. The main body of the research consists of employees at Kuveyt Türk Participation Bank in Istanbul. In the data collection process, convenience sampling was used, and 410 participants were reached. An online questionnaire was used as a data collection tool, and the analyses were carried out with SPSS and AMOS statistical package programs. According to the research results; Brand loyalty and perceived quality levels of male employees were found to be higher than female employees. Branch employees were found to have higher levels of brand loyalty, brand association, perceived quality, and brand awareness compared to other unit employees. Hybrid employees have higher perceptions of brand loyalty, brand association, perceived quality, and brand awareness than face-to-face employees. The perceived quality levels of employees with 16 years or more of work experience were found to be higher than those with 1–5 years of work experience. The perceived quality levels of employees with 16 years or more of work experience were found to be higher than those with 1–5 years of work experience.