Kanserli bireylere bakım verenlere animasyon video ile verilen eğitimin nötropeniye ilişkin bilgi ve tutumlarına etkisi
The effect of the education given to the caregivers of individuals with cancer with animation video on their knowledge and attitudes about neutropenia
- Tez No: 815750
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZNUR USTA YEŞİLBALKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Onkoloji, Nursing, Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Onkoloji Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
Bu araştırma hastanenin kemoterapi ünitesine gelen ilk defa kemoterapi alan kanserli bireylere bakım verenlere araştırmacı tarafından hazırlanan on dakikalık animasyon video ile verilen eğitimin bireylerin nötropeniye ilişkin bilgi ve tutumlarına etkisini incelemek amacıyla tek gruplu ön test son test yarı deneysel araştırmadır. Araştırmanın verileri Temmuz 2022 – Kasım 2022 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi kemoterapi ünitesinde 'Birey Tanıtım Formu' ve 'Nötropeni Bilgi ve Tutum Formu' kullanılarak bire bir görüşme yöntemi ile eğitim öncesi ve sonrası (1 ay sonra) olmak üzere araştırmacı tarafından toplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This appears to be a description of a research study conducted at a hospital regarding the effect of an educational video on the knowledge and attitudes of healthcare providers who care for cancer patients with neutropenia. The study used a single-group pre-test post-test design to examine the participants' knowledge and attitudes before and after receiving the educational intervention. Data was collected through individual interviews using the 'Individual Introduction Form' and 'Neutropenia Knowledge and Attitude Form' at Dokuz Eylül University Hospital between July 2022 and November 2022.