Pinus nigra kozalaklarında immobilize Saccharomyces cerevisiae biyokütlesi ile sulu çözeltilerdeki bazı tekstil boyar maddelerinin renk giderimi
Decolorization of some textile dyes in aqueous solution by Saccharomyces cerevisiae biomass immobilized on Pinus nigra cones
- Tez No: 310384
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÇABUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Biotechnology, Microbiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Endüstriyel kuruluşların çeşitli aktiviteleri sonucu oluşan atıklar alıcı ortama verildiğinde zamanla ekosistemin dengesini bozmaktadır. Özellikle tekstil endüstrisi tarafından alıcı ortama verilen boyar maddeler ve kimyasallar, çevreyi ve halk sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Bu yüzden bu tür atıkların arıtımı gün geçtikçe önem kazanmaktadır. Bu tez çalışmasında Pinus nigra kozalaklarına immobilize Saccharomyces cerevisiae biyokütlesi ile Sarı 85, Mavi 13, Turuncu 13, Siyah 8, Kırmızı 3:1, Mavi 49, Mavi 72, Turuncu 12, Mor 1 tekstil boyar maddelerinin renk giderimi araştırılmıştır. Bu tarama çalışmasıyla göre Sarı 85, Mavi 13 ve Turuncu 13 boyar maddeleri çalışmalar için seçilmiştir. Bu üç boyar maddenin biyosorpsiyonu için en uygun pH, başlangıç boyar madde konsantrasyonu, çalkalama hızı, sıcaklık, temas süresi ve biyokütle miktarı koşulları belirlenmiştir. Ayrıca boyar maddelerin FT-IR, toksisite, zeta potansiyeli analizleri yapılmıştır ve sentetik atık suda giderim yüzdesi araştırılmıştır. Çalışma sonucunda Sarı 85 boyar maddesinin %72,55, Mavi 13 boyar maddesi için % 72,06 ve Turuncu 13 boyar maddesinin % 76,34 renk giderim verimlerine ulaşılmıştır. Sentetik atık suya eklenen boyar maddelerin giderimi Sarı 85 boyar maddesi için % 64,49, Mavi 13 için % 32,40 ve Turuncu 13 boyar maddesi için de % 53,92 olarak belirlenmiştir. Her üç boyar madde sentetik suya ilave edildiğinde % 28,5 giderim gözlemlenmiştir. Toksisite analizlerine göre renk giderimi sonrasında her üç boyar maddenin toksisitesinde bir azalma olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The waste as a result of industrial activity cause of destroying of ecosystem when they are linked to the carriage. Especially the dyestuff and chemicals which are produced by the textile industry affect the enviroment and the public health in negative way. Therefore, the importance of recycling such kind of subjects geting more serious day by day. In this study, decolorization of Yellow 85, Blue 13, Orange 13, Black 8, Red 3:1, Blue 49, Blue 72, Orange 12, Violet 1 dyes in aqueous solutions, has been investigated by Saccharomyles cerevisiae biomass immobolized on Pinus nigra cones. According to screening studies,Yellow 85, Blue 13 and Orange 13 chemical dyestuffs are particulary selected for further studies. In order to determine the optimum deolorization conditions for these dyes the effect of pH, initial dye concenration, stirring speed, temperature, contact time, for these dyes the effect of biomass amount has been investigates. Also, FT-IR, toxicity, potential of zeta potential analyses have been examined. The decolorization yield in syntetic waste water has been investigated.According to results of the study, it has been found that the decolorizatian yield of was found as 72,55 %, 72,06 % and 76,34 % respectively. The colorization tields in synthetic waste water was determined as 64.49% for Yellow 85, 32.40 % for Blue 13 and 53.92 % for Orange 13. 28.5% of decolorization yields achieved synthetic solution containing the three dyes simultaneously. According to toxicity analyses reductions in toxicity levels were observed for these dyes after decolorazation process.