Şerif Gören sineması
The Cinema of Şerif Gören
- Tez No: 81584
- Danışmanlar: PROF.DR. NİLGÜN ABİSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
ÖZET Şerif Gören filmlerini konu alan bu tez temel olarak dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde Türk sinemasının 1970'li yıllarda içinde bulunduğu durum aktarılmıştır. İkinci bölümde ise Şerif Gören 'in sinemacı kimliğinin oluşum çizgisine bakılmış, yönetmenliğe başlayıncaya kadar geçirdiği aşamalar incelenmiş ve biyografik bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde Gören'in filmlerinin anlatı yapısı üzerinde durulmuş; filmlerin öyküsü, söylemi, olay örgüsü, karakterleri, mekan kullanımı ve kurgu, görüntü düzenlenmesi, ses, aydınlatma gibi sinematografik özellikleri tartışılmış, çalışmanın temel varsayımı olan Şerif Gören'in filmlerinin taşıdıkları eleştirel niteliğin ve zaman zaman Yeşilçam sinemasının dışında kaldığı söylenen filmlerinin bu niteliği sadece görünüşte taşıdıkları iddiası araştırılmıştır. Ayrıca buna bağlı olarak filmlerde üretilen söylemin başat toplumsal iktidarla ve değerlerle eklemlenen bir söylem olduğu tezi filmlerin hem içeriği hem de biçimsel özellikleri ve bunlar arasındaki ilişki dikkate alınarak tartışılmıştır. Son bölümde ise filmlerin iskeletini oluşturan temalar incelenmiş, filmlerin tema örgüsü ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This thesis which is on Şerif Gören's -who is one of the famous film directory of Turkish cinema- films, consist of four main parts. In the first part, the situation and some characteristic properties of Turkish cinema in 1970s have been discussed. In the second part Şerif Gören's formation of personality as a cinematographer has been examined, his life in cinema before being a film director has been analysed, and some information about him are given. In the third part, the narrative structure of Gören's films are stressed; the stories, discourse, plot structure, characters and the usage of space in his films have been discussed, and some cinematographic properties such as editing, Mise en scene, voice, lightning have been analysed, and main assumption of this study -that is, the claims that elaborate Gören's films as situated outside Yeşilçam film industry for having a kind of potential of social and political critique can not be accepted totally- is searched. In addition to this, the thesis that the production of discourses of these films are articulated to the dominant social power, is tried to revealed considering both contents and formal properties and the relations between these properties in his films. In last part the main theme which are repeated in almost every film and some particular and specific theme of each film have been analysed. ^° ^rAM' ?' M*