Ankara Üniversitesi akademik personelinin bilgi erişim teknolojisini kullanım durumu
The usage of information retrieval technology by the academicians of the Ankara University
  1. Tez No: 81585
  2. Yazar: HAVVA İLGÜN ATEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BENGÜ ÇAPAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Information and Records Management
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kütüphanecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bu çalışmanın ana amacı, günümüzde bilgi teknolojilerinde oluşan gelişmelerin bilgi erişimde kullanılmaları ve önemli, elit bir grup olan, üniversitelerin akademik personelinin bilgi teknolojisini kullanmaları ile ilgili bir kullanıcı incelemesi yapmaktır. Çalışma sırasında Türkiye' deki bütün üniversitelerin hepsini göz önüne almak yerine Ankara Üniversitesi' n de görevli akademik personel evren olarak alınarak, bu evren üzerinden örneklem seçilmiş ve çeşitli akademik unvana sahip 437 akademisyen belirlenerek onlara anket uygulanmış ve bilgi teknolojilerini kullanım dereceleri incelenmiştir. Anketin sonucunda akademisyenlerin yaşlarının, ekonomik statülerinin, fiilen araştırma yapmak için ayırdıkları zamanın, yabancı dil bilgilerinin, yabancı ülkelerde bulunma durumlarının, üzerinde çalıştıkları bilimsel alanm ve akademik statülerinin bilgi teknolojilerini kullanımlarını etkilediği görülmüştür. Yapılan kullanıcı incelemesi sonucunda akademisyenlerin bilgi teknolojilerini kullanımlarının yüksek düzeyde olduğu görülmüştür. Diğer taraftan teknolojinin daha çok kullanımının sağlanması içinde bilgi teknolojisi ile ilgili kullanıcı eğitim programları yürütülmelidir. Bütün bunlarla birlikte üniversite yönetimi tarafından oluşturulacak olan bilgi erişim stratejileri uzun vadeli olarak geliştirilmeli ve en son bilgi teknolojisi akademisyenlerin kullanımına sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this work is to describe the current developments in the information technology, to emphasize their use in information retrieval and to carry out a user study about the information technology use of the most elite group of information users, the university staff. During the study taking into account the numbers of the universities in Turkey, Ankara University has been chosen as a sample and a questionnaire has been applied to the 437 academicians to see the degree of their information use. The outcome of the questionnaire has showed that their age, economic status, the amount of time they reserve to do research, their knowledge of foreign languages, being to a foreign country to specialise in their own field, the area of their studies and their academic status has effected the academicians use of information technology. As a conclusion, this user study has indicated that the information technology use of the academicians is quite high. On the other hand to promote more use, user education programs about the information technology should be conducted. Also long term information retrieval strategies should be formed and the latest technology should be presented to the academicians of by the university administrators.