Metastatik mide kanseri ile takip edilen hastalarda bilgisayarlı tomografi ile değerlendirilen lomber kas kalınlığının sağ kalım üzerine etkisi
Computer tomography on survival in patients followed for metastatic stomach cancer
- Tez No: 815877
- Danışmanlar: DOÇ. MAHMUT BÜYÜKŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Giriş ve amaç :Mide kanseri, dünyada kanser kaynaklı ölümlerin başta gelen nedenlerindendir. Metastatik mide kanseri hastalarında kemoterapi öncesi sağ ve sol psoas kas alan ölçümü ,hemoglobin-albümin-lenfosit-platelet skoru ile bulunan değerlerin progresyonsuz ve genel sağkalıma etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Gereç yöntem :Çalışma grubunu 2019-2023 yılları arasında Adana şehir eğitim ve araştırma hastanesi Tıbbi Onkoloji Polikliniği'ne başvuran, merkezimizde veya başka bir merkezde metastatik mide kanseri tanısı almış olan 124 hastadan oluşmaktadır. Hastane bilgi işlem sisteminden hastaların sosyodemografik özellikleri,laboratuar değerleri ve tomografik özelliklerine ulaşıldı.Çalışmanın analizinde SPSS 18.0 paket programı kullanıldı.Çalışma için p değeri 0,05'in altında olan karşılaştırmalar anlamlı kabul edildi. Bulgular :Hastaların median yaş ortalaması 60±13 tü.Hastaların 49' u (%39.5) kadın, 75'i (%60.5) erkek idi.Çalışmamızda HALP skoru, sağ ve sol psoas kas ölçümü, beden kitle indeksi ile genel yaşam süresi ve progresyonsuz yaşam süresi arasındaki ilişkiyi değerlendirdik. HALP skoru ile genel sağ kalım süresi(OS) ve progresyonsuz sağ kalım süresi (PFS) ilişkisi değerlendirildiğinde p değeri
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim:Gastric cancer is one of the leading causes of cancer-related deaths in the world. We aimed to evaluate the effects of right and left psoas muscle area measurement, hemoglobin-albumin-lymphocyte-platelet score before chemotherapy on progression-free and overall survival in metastatic gastric cancer patients. Material and Method: The study group consisted of 124 patients who applied to Adana Hospital Training and Research Hospital Medical Oncology Polyclinic between 2019-2023 and were diagnosed with metastatic stomach cancer in our hospital or another center. Sociodemographic characteristics, laboratory values and tomographic characteristics of the patients were obtained from the hospital data processing system. SPSS 18.0 package program was used in the analysis of the study. Comparisons with a p value below 0.05 were considered significant for the study. Results and Conclusion:The mean age of the patients was 60±13. 49 (39.5%) of the patients were female and 75 (60.5%) were male. When the relationship between HALP score and overall survival time (OS) and progression-free survival time (PFS) was evaluated, the p value was