Obstetrik brakiyal pleksus paralizili çocuklara bakımverenlerde ağrı, yaşam kalitesi ve etkilenmişlik düzeyinin değerlendirilmesi
Assessment of pain, quality of life and impaction in caregivers of children with obstetric brachial plexus paralysis
- Tez No: 815878
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EYLEM TÜTÜN YÜMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu çalışmanın amacı, Obstetrik Brakiyal Pleksus Paralizili(OBPP) çocuklara bakımverenlerde ağrı, yaşam kalitesi ve etkilenmişlik düzeyinin değerlendirilmesidir. Çalışmaya yaş ortamalası 33,52±4,69 yıl olan OBPP'li çocuğa bakımveren 51 birey ile yaş ortalaması 32,15±4,67 yıl olan tipik gelişen çocuğa bakımveren 51 birey olmak üzere toplam 102 birey katıldı. Katılımcıların fiziksel ve sosyodemografik bilgileri sorgulandıktan sonra; Yaşam kalitesini değerlendirmek için Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formunun Türkçe versiyonu, kas iskelet sistem ağrısını değerlendirmek için Cornel Kas-İskelet Sistemi Rahatsızlıkları Anketi, ailenin etkilenmişlik düzeyini değerlendirmek için Aile Etki Ölçeği, depresyon düzeyini değerlendirmek için Beck Depresyon Ölçeği, uyku kalitesini değerlendirmek için Pittsburg Uyku Kalitesi İndeksi kullanıldı. OBPP'li çocuğa bakımverenlerde; bel, sağ üst kol, kalça rahatsızlıkları (p=0,019, p=0,021, p=0,033), Aile Etki Ölçeği alt parametrelerinden finansal durum, kişisel gerilim, baş etme, toplam etki puanı (p=0,000, p=0,002 ,p=0,000, p=0,009) anlamlı olarak daha yüksekti. Yaşam kalitesi alt parametrelerinde (p=0,423, p=0,298, p=0,625, p=0,167, p=0,991) uyku kalitesi (p=0,826), depresyon düzeyi (p=0,227) bakımından gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı. Çalışmada OBPP'li çocuğa bakımverenlerin ağrısı ve etkilenmişlik düzeyi tipik gelişen çocuğa bakımverenlere göre daha fazla bulundu. Bu çalışmanın sonucunda, OBPP'li çocukların bakımverenlerinin de değerlendirme programına dahil edilmesi ve bunun sonucunda bireye özgü planlanmış bireysel ya da grup seanslarına dahil edilmesinin klinik olarak faydalı olacağı görüşündeyiz.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to evaluate the level of pain, quality of life and impaction in caregivers of children with obstetric brachial plexus palsy (OBPP). A total of 102 individuals, 51 caregivers of children with OBPP with a mean age of 33.52±4.69 years and 51 caregivers of typical developing child with a mean age of 32.15±4.67 years, participated in the study. After questioning the physical and sociodemographic information of the participants, the Turkish version of the World Health Organisation Quality of Life Scale Short Form was used to assess quality of life, the Cornell Musculoskeletal Discomfort Questionnaire was used to assess musculoskeletal pain, the Family Impact Scale was used to assess the level of family impact, the Beck Depression Scale was used to assess the level of depression, and the Pittsburg Sleep Quality Index was used to assess sleep quality. In caregivers of children with OBPP; low back, right upper arm, hip disorders (p=0.019, p=0.021, p=0.033), financial status, personal stress, coping, total impact score (p=0.000, p=0.002 ,p=0.000, p=0.009) from the Family Impact Scale sub-parameters was significantly higher. There was no significant difference between the groups in terms of quality of life (p=0.423, p=0.298, p=0.625, p=0.167, p=0.991) sleep quality (p=0.826) and depression level (p=0.227). In the study, the level of pain and impaction of the caregivers of the child with OBPP was found to be higher than the caregivers of the typically developing child. As a result of this study, we believe that it would be clinically beneficial to include the caregivers of children with OBPP in the assessment programme and as a result, to include them in individual or group sessions planned specifically for the individual.