Palyatif kemoterapi uygulanan metastatik mide kanseri tanılı hastalarda sarkopeninin prognoz ile ilişkisi
Association between sarcopenia and prognosis in patients with metastatic gastric cancer receiving palliative chemotherapy
  1. Tez No: 708558
  2. Yazar: ZEYNEP GÖKÇİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MELİKE ÖZÇELİK, PROF. DR. SEMA BASAT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, palyatif kemoterapi uygulanmakta olan metastatik mide kanseri tanılı hastalarda, bazal tomografi ve tedavinin 6. kürü tamamlandıktan sonra çekilen tomografi görüntülerinde sarkopeni değerlendirilip, bunun sağkalım ve kemoterapiye bağlı toksisite ile ilişkisinin saptanması amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Bu çalışma retrospektif bir çalışma olarak planlanmıştır.01.01.2016-01.08.2020 yılları arasında Tıbbi Onkoloji Polikliniği'nde metastatik mide kanseri tanısı ile tetkik ve takip edilen ve birinci basamak palyatif kemoterapi rejimi uygulanan hastaların yaşı, cinsiyeti, eşlik eden komorbid durumları, tümörün histopatolojik alttipi,tanı anında ECOG performas durumları, sarkopeni varlığı, metastaz sayısı ve yeri ve serum biyokimyasal belirteçlerden albumin, LDH, CEA, CA 19-9 değerleri incelendi. Kemoterapi öncesi ve sonrası SMI ve SMD değerleri Bilgisayarlı Tomografide L3 lomber vertebra düzeyinde 2 ayrı kesitte hesaplandı. Bu veriler eşliğinde hastalarda hem tanı anında hem de palyatif kemoterapi sonrası gelişen sarkopeninin progresyonsuz ve genel sağkalıma ve kemoterapi toksisitesi üzerine etkisi araştırıldı.
Özet (Çeviri)
Purpose: In this study, patients diagnosed with advanced stage gastric cancer who were administered palliative chemotherapy were evaluated for sarcopenia presence on tomography scans of both pretreatment and after the 6th cycle of treatment period. We aimed to determine the effect of sarcopenia on survival and chemotherapy-related toxicity. Materıalsand methods: In this retrospective study, clinicopathological features including patients' age, gender, comorbitidies, histopathological subtype of tumor, ECOG performance status, sarcopenia presence, number of metastatic sites; serum markers of albumin, LDH, CEA, CA 19-9 values were evaluted between 01.01.2016-01.08.2020 at the medical oncology outpatient clinic. SMI and SMD values are assessed before and after the chemotherapy institution at 2 different cross sectional areas of muscle at the third level of lumbar vertebra (L3) using baseline computed tomograpy (CT) scans. The presence of sarcopenia both before and after chemotherapy was evaluated for its impact on progression-free survival, overall survival and chemotherapy-related toxicity.