Bipolar bozukluk hastalarında akut alevlenme ve tedavi sonrası hemogramdaki inflamatuar biyobelirteçlerin karşılaştırılması
Compari̇son of i̇nflammatory bi̇omarkers i̇n acute exacerbati̇on and post-treatment hemogram i̇n bi̇polar di̇sorder pati̇ents
- Tez No: 815876
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KILIÇ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Psikiyatri, Psychiatry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bipolar Bozukluk Hastalarında Akut Alevlenme ve Tedavi Sonrası Hemogramdaki İnflamatuar Biyobelirteçlerin Karşılaştırılması AMAÇ: Bipolar bozukluk patofizyolojisinde sistemik inflamasyonun rolüne ilişkin artan kanıtlara rağmen, bipolar bozukluk tanısına yardımcı olmayı, akut alevlenme ve tedavi sonrası hemogramdaki basit ve kolayca ölçülebilen potansiyel biyobelirteçlerin değişimini araştıran yeterli çalışma yoktur. Bu araştırmada amacımız bipolar bozukluğu sahip hastalarının atak dönemlerinde hospitalizasyon sonrası ve taburculuk sonrasındaki remisyon dönemlerinde hemogram ve biyokimyasal sonuçlarının karşılaştırılması ve Nötrofil/Lenfosit Oranı (NLR), Platelet/Lenfosit Oranı (PLR), Monosit/Lenfosit Oranı (MLR), MPV, Sistemik İnflamasyon İndeksi (Sİİ), RDW/Platelet Oranı (RPR) parametreleri gibi hemogramdaki inflamatuar biyobelirteçlerin tedavi ile birlikte değişip değişmediğinin saptanmasıdır. YÖNTEM: Retrospektif olarak planlanan çalışmamızda Ocak 2012-Aralık 2022 tarihleri arasında ICD-10 tanı kriterlerine göre Bipolar Duygudurum Bozukluğu tanısıyla yatarak tedavi gören hastaların yatış kayıtları Psikiyatri kliniğinin arşivindeki hasta dosyalarından ve hastanemize ait elektronik bilgi sistemi üzerinden taranmış olup çalışma ölçütlerine uyan 200 hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Araştırmacılar tarafından oluşturulan araştırmaya özgü Sosyodemografik ve Klinik Veri Formu araştırmacı tarafından doldurulmuştur. Çalışmaya dahil edilen tüm hastalardan alınan kan örnekleri EDTA içeren kan tüplerine alınmıştır. Hastaların yatış başlangıcı ve taburculukları sırasında bakılan beyaz küre, nötrofil, lenfosit, monosit, platelet, hemoglobin, hematokrit, MPV, ve RDW düzeyleri incelenmiş olup kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Comparison of İnflammatory Biomarkers in Acute Exacerbation and Post-Treatment Hemogram in Bipolar Disorder Patients Objective: Despite growing evidence for the role of systemic inflammation in the pathophysiology of bipolar disorder, there are not enough studies to help diagnose bipolar disorder and to investigate the change of simple and easily measurable potential biomarkers in the hemogram after acute exacerbation and treatment. In this study, our aim is to compare the hemogram and biochemical results of patients with bipolar disorder during remission periods after hospitalization and after discharge and to determine whether inflammatory biomarkers in the hemogram such as Neutrophil/Lymphocyte Ratio (NLR), Platelet/Lymphocyte Ratio (PLR), Monocyte/Lymphocyte Ratio (MLR), MPV, Systemic Inflammation Index, RDW/Platelet Ratio (RPR) parameters change with treatment. Method: In our retrospective study, hospitalization records of patients who were hospitalized with the diagnosis of Bipolar Mood Disorder between January 2012 and December 2022 according to ICD-10 diagnostic criteria were scanned from the patient files in the archive of the Psychiatry Clinic and the electronic information system of our hospital, and 200 patients who met the study criteria were included in our study. The research-specific Sociodemographic and Clinical Data Form created by the researchers was filled in by the researcher. Blood samples from all patients included in the study were taken into blood tubes containing EDTA. The white blood cell, neutrophil, lymphocyte, monocyte, platelet, hemoglobin, hematocrit, MPV, and RDW levels of the patients at the beginning of hospitalization and discharge were examined and recorded.