The effect of COVID-19 and exchange rate on Iraqi foreign trade with Saudi Arabia
COVID-19 salgınının ve döviz kurunun Suudi Arabistan ile Irak dış ticaretine etkisi
- Tez No: 815880
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESSIA RIES AHMED ABU RIES
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma, COVID-19 salgınının ve doların Irak dinarı karşısındaki döviz kurunun Suudi Arabistan Krallığı ile Irak dış ticaretine paralel piyasadaki etkisini analiz etmeyi ve ölçmeyi amaçlamaktadır. 2017'nin ilk döneminden 2021'in dördüncü çeyreğine kadar olan dönem için nicel yaklaşıma, zaman serilerine, üç aylık ve mevsimsellik verilere dayanarak. Bu çalışmada, verileri analiz etmek ve sonuçları çıkarmak için (Eviews 12) istatistik programı kullanılmıştır. dağıtılmış gecikmeli otoregresif ARDL modeline dayanarak, çalışma bir takım sonuca ulaştı ve bunlardan en önemlileri: COVID-19 salgınının Irak'ın Suudi Arabistan'a ihracatı üzerinde uzun ve kısa vadede önemli bir manevi etkisi yoktur, Irak'ın Suudi Arabistan'a yaptığı ihracatta uzun ve kısa vadede paralel piyasadaki dolar kurunun Irak dinarı ile doğru orantılılığının varlığı, Çalışma, Suudi Arabistan'dan Irak'a yapılan ithalat üzereinde uzun vadede Covid pandemisinin manevi bir etkisinin olmadığını gösterdi, Ayrıca Kısa vadede, çalışma, mevcut çalışĢmamızda COVID-19 pandemisinin ikinci göstergesi olan (kapatma endeksi) ve Irak'ın Suudi Arabistan'dan ithalatı) arasında ters bir ilişki olduğunu kanıtladı, Çalışma paralel piyasada doların dinar karşısındaki kurunun kısa ve uzun vadede Irak'ın Suudi Arabistan'dan yaptığı ithalatla doğru orantılı olduğu sonucuna varmıştır. Araştırmacı, araştırmasında birkaç tavsiyede bulundu, bunlardan en önemlileri şunlardır: Irak, ekonomik ve sağlık altyapısına yatırım yapmalı, gelişmiş bir elektronik temel geliştirmeli toplumda bir elektronik kültürü teşvik etmeli ve savaş salgınları veya doğal afetler gibi acil durumlarla yüzleşmek için uzman ekipler oluşturmalı. Irak'ta, fabrikaları ve üretim tesislerini yeniden inşa eden ülke işletmeleri için sağlam bir ekonomik yapı inşa etmek ve ithalatı kademeli olarak azaltmak ve petrol ihracatına bağımlılığı azaltmak için ulusal hasılayı teşvik etmek de dahil olmak üzere kapsamlı bir ekonomik reform programının uygulanması... Araştırmacı ayrıca Irak para otoritelerinin Uluslararası Para Fonu gibi uluslararası kuruluşların baskıları da dahil olmak üzere iç ve dış siyasi baskılardan etkilenmemesini tavsiye etti. İthalatı sınırlamak ve yerli ürünleri rekabete teşvik etmek için Irak dinarının dolar karşısındaki değeri doğru, kademeli ve abartısız bir şekilde düşürülmelidir
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the impact of the COVID-19 and exchange rate on Iraqi Foreign Trade with Saudi Arabia. This is achieved by using a quantitative approach and on-time series and quarterly data for the period from the first quarter of 2017 up to the fourth quarter of 2021. Use the standard statistical software EVIEWS 12 to analyse the data of this study and extract the results based on the automatically distributed time delay model (ARDL). The results of study found that there is no statistically significant effect of the COVID-19 on Iraqi exports to Saudi Arabia in the short term as well as the long term. As well as, the results found a positive effect of the interchange rate of the dollar in the parallel market against the Iraqi dinar on Iraqi exports to Saudi Arabia in both the short and long terms. in terms of Iraqi imports from Saudi Arabia. In addition, the study found that there is no statistically significant effect of the COVID-19 on imports in the long term, but in the short term, there is an inverse relationship between the index of militancy (the second indicator of the COVID-19 in the study) and Iraqi imports from Saudi Arabia. Moreover, the study concludes that the interchange rate of the dollar in the parallel market has a positive effect on Iraqi imports from Saudi Arabia in both the short and long terms. Study made several recommendations the most important of which are: Iraq should invest in its economic and health infrastructure, develop an advanced electronic base foster an electronic culture in society and form specialized teams to face emergency situations such as war epidemics or natural disasters. implementing a comprehensive economic reform program in Iraq including building a sound economic structure for the country enterprises rebuilding factories and production facilities and encouraging the national product to gradually reduce imports and lessen dependence on oil exports. The study also recommended the Iraqi monetary authorities should avoid being affected by internal and external political pressures, including the pressures of international organizations such as the International Monetary Fund. The value of the Iraqi dinar against the dollar must be devalued properly, gradually, and without exaggeration, in order to limit import operations and encourage national products to compete.