Kliniğimizde 2018 – 2022 tarihleri arasında plasenta dekolman tanısı alan hastaların; dekolman evrelerine göre maternal, fetal ve hemogramparametrelerinin analizi
Patients diagnosed with abruptio placentae between 2018 and 2022 in our clinic; analysis of maternal, fetal and hemogram parameters according to detachmentstages
- Tez No: 815883
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLSÜM UYSAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Adana Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Kliniğimizde 2018 – 2022 Tarihleri Arasında Plasenta Dekolman Tanısı Alan Hastaların; Dekolman Evrelerine Göre Maternal, Fetal ve Hemogram Parametrelerinin Analizi Amaç: Plasenta dekolmanı tanısı alan hastalar dekolman evrelerine göre gruplandırıldı. Hastaların demografik özellikleri, maternal ve perinatal sonuçları ve laboratuvar değerleri taranıp gruplara göre karşılaştırılması amaçlandı. Başvuru anındaki hemogram parametreleri ile evrelerin ilişkisi de araştırılarak tanıda kullanılması hedeflendi. Gereç ve Yöntem: Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi arşiv kayıtlarından Eylül 2018- Eylül 2022 tarihleri arasında 20. gebelik haftasından sonra sezaryenle doğumu gerçekleştirilen ve klinik olarak plasenta dekolmanı tanısı alan 150 hasta retrospektif olarak çalışmaya dahil edilmiştir. Dekolman plasenta tanısı operasyon esnasında retroplasental hematomun izlenmesiyle konulmuş ve yazılan ameliyat notlarından kaydedilmiştir. Erken gebelik haftasında gelişen (
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Patients diagnosed with abruptio placentae between 2018 and 2022 in our clinic; Analysis of Maternal, Fetal and Hemogram Parameters According to Detachment Stages Objective: Patients diagnosed with abruptio placental abruption were grouped according to their stage of abruption. It was aimed to scan the demographic characteristics, maternal and perinatal results and laboratory values of the patients and compare them according to the groups. The relationship between the hemogram parameters at the time of admission and the stages was also investigated, and it was aimed to be used in the diagnosis. Materials and Methods: Patients who underwent cesarean section and clinically diagnosed placental abruption after 20th weeks of gestation were included to the study. The data was retrospectively screened between September 2018 and September 2022 from the archive records of Adana City Training and Research Hospital. The diagnosis of placental abruption was made by observing the retroplacental hematoma during the operation and was recorded from the written operation notes. Patients with history of placental abruption in early gestational week (