1960-1979 yılları arasında İran'da dış politika
The Foreign policy of Iran during 1960-1979
  1. Tez No: 81589
  2. Yazar: AMİR AHMAD FEKRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
ÖZET 1960-1979 yıllarında İran'da izlenilen dış politika; 1941-1960 dönemi İran'da yaşanan işgal sürecinin politik gelişmeleri ve savaş sonrası“Negatif Dengeleme Politikası”olarak nitelendirilen dış politikanın Dr.Musaddık hükümeti tarafından izlenilen dış politikanın etkisinde kalmıştır. Sözü edilen bu dış politika“Müsbet Milliyetçilik”kavramını esas alan“Ulusal Bağımsızlık Politikası”anlayışıyla Şah rejimi tarafından, rejimin resmi dış politikası olarak benimsenmiştir. Ulusal Bağımsızlık Politikasının izlenmesinde etkin unsurlar; Amerika Birleşik Devletleri 'nin 1960'lı yıllarda Üçüncü Dünya Ülkeleri, İran ve Sovyet Birliği ile ilişkilerindeki tutumu, stratejik değişmeler ve“Yumuşama Süreci”olmuştur. 1960 sonrası İran dış politikasının, belirlenen niteliğinin dışında Amerika Birleşik Devletleri ile Batı Bloku'nun beklentilerine yönelmesi ve aynı zamanda bu blokla anlaşmazlıklarına alternatif olarak da, Sovyetler Birliği ve Doğu Bloku ile yumuşayan ilişkiler sürecini başlatması, ülkenin iç politikasının izlenmekte olan dış politikanın güdümüne girmesine yol açmıştır. Şah rejimi, Ulusal Bağımsızlık Politikası'nın belirlenen ilke ve niteliklerinin karşıtı uygulamalarla Körfez Bölgesinde etkinliğini sağlamayı başarmıştır. Bölge Arap Ülkeleri ve süper güçlerle - Britanya'nın bölgeden 103çekilme sürecinde - gelişen ilişkileri kapsamında, İran, politik etkinliğini Körfez Girişi Bölgesi ve Hint Okyanusu'na taşımaya yönelmiştir. Bu gelişmelere bağlı olarak, 1972'den sonra İran'ın savunma politikası Hint Okyanusu'na dek uzanan bölgeyi savunma şemsiyesi altına alabilmek için hızlı ve yoğun bir silahlanma sürecine girmiştir. 1960-1979 yılları arasında dış politikanın iç politika kapsamından bağımsız olarak izlenmesi toplumsal bir kaosun oluşmasına neden olmuştur. Bu durum toplumdaki politik eğilimlerin teokratik eksende toplanmalarına ve İslam Devrimi olarak tanımlanan toplumsal hareketin patlak vermesine yol açmıştır. 104
Özet (Çeviri)
SUMMARY The foreign policy of Iran during 1960-1979 reflect in part the effects of postwar political events regarding the Independent Movements-Supported by Soviet Union in north and Great Britain in south of Iran- and the foreign policy proceeded by national government of Dr.Mossadiq against great powers named as“Negative Equilibrium Policy.”Shah's regime developed the notion of“Independent National Policy”(Siyasat-e mostaqell-e melli) since 1960 as contrasted with his previous“positive nationalism”(1953-1960) and declared the nation as the official foreign policy of Iran. The major changes in American relations with Iran, Third World Countries and Soviet Union has main influencial features on independen national policy as foreign policy of Iran. The divers objectives and accomplishments since the 1960, show a significant shift to primarily westward and world wide emphesis in Iranian foreign policy along with a tendency to develope the relations with East Block and Soviet Union as well. The principal feature in concern with the internal reflection of this process has been the success of the Shah in over coming the challenges of rival socio-political forces. The Britain plan to withdraw from the area during 1968-1971 increased the influence of Iran in regional politics under the principal aspects of“Independent National Policy”as its active foreign policy in international 105politics. This policy aimed to move its influence from the Persian Gulf region to the entrance territories of Gulf and Indian Ocean region. Regarding the transferring of regional policies to Indian Ocean, Shah draw a defense and security plan based on rapid military expansion. The existing gap between the objects in foreign policy and features of internal policy, caused a kind of social movement which came to an end of Islamic Revolution in Iran. 106