Öğretmen yetiştirmede uygulama çalışmalarının önemi ve karşılaşılan güçlükler
Importance of the practising teaching in teachers training and to identify difficulties
- Tez No: 81588
- Danışmanlar: DOÇ. DR. A. KADİR ASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bu araştırma; öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarında karşılaştıkları güçlükleri ve bu güçlüklerin giderilmesi için alınması gereken önlemleri belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya Ege Üniversitesi fakültelerine devam eden son sınıf öğrencileri (250) ve bu öğrencilerin uygulama okullarındaki uygulama öğretmenleri (100) katılmışlardır. Bulguların elde edilmesinde 6+32 sorulu anketten yararlanılmıştır. Bulguların çözümünde frekans ve yüzdeler kullanılmıştır. Sorular arası ilişkiler, iki yönlü tablolarda ki-kare yöntemi ile incelenmiştir. Bu bulgular sonucunda öğretmen adaylarının uygulama okullarından, kendi okullarından ve kendilerinden kaynaklanan güçlüklerle karşılaştıkları görülmüştür. Bu güçlüklerin ortadan kalkması için alınması gereken önlemler olarak öğretmenlik uygulaması öncesi uygulama okullarının hazırlanması, fakültelerin ciddi bir planlama yapması ve öğretmen adaylarının öğretmenlik uygulamalarına hazırlıklı gelmeleri önerilmiştir. 110
Özet (Çeviri)
SUMMARY This research was done to identify the difficulties and to find solutions to these when the teacher candidates practising teaching. The research was done on the final year students (250) of Ege University's Faculties who also attend the teachers training schools and their teachers (100) in these schools. The result was based on 6+32 questions poll and used frequency and percentage method. Relations between the questions were examined by 2 way tables and %2 method. At the end of the research, it is understood that the difficulties were due to the candiates' training school, their faculties and themselves. In order to overcome these difficulties it has been suggested that the training school must be well prepared prior to practicing teaching, faculties must have organised plan and the canditates must be prepared when they attend their training schools. XC 111