Azerbaycan'da dini hayat (Bakü örneği)
The Religious life in Azerbaijan (the case of Baku)
  1. Tez No: 81590
  2. Yazar: MİHRİBAN GASİMOVA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİYAZİ AKYÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Sosyolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 195
Özet
Özet Bağımsızlıktan sonra Azerbaycan'da din'i hayatla ilgili tezimizde, önce araştırmanın amacı ve öneminden söz ederek varsayımlarımız bildirilmiştir. Daha sonra da araştırmanın metodu açıklanmıştır. Bunlar tezin giriş kısmında yer almıştır. Birinci bölümde Azerbaycan'la ilgili genel bilgiler verilmiştir. Baku ile ve araştırma yaptığımız bölgelerle ilgili bilgiler de bu bölümde yer almıştır, ikinci bölümde araştırmaya katılanlar çeşitli niteliklerine göre tanıdıldıktan sonra dinî hayatla ilgili çeşitli tutum ve davranışları üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve sonuncu bölümümüzde ise dinin öteki kültür kurumlarıyla ilgisinden söz edilmiştir. Son olarak araştırma zamanı elde edilen bilgilere göre Azerbaycan'da her zaman dinin inanç boyutunun var olduğu, fakat ibâdet boyutunun zayıf kaldığı aynı zamanda dinî hayata, inanç ve tutumlara tesir edebilecek bazı faktörlerin olduğu sonucuna varıldı. -91
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The present research which is concerned with the structure of religions life in Azerbaycan first purports the goals and importance of such a project. Then it goes on with explaining the methods it follows in the introduction section. Chapter one introduces general information on Azerbaycan as well as the Baku region where the study is carried out. Chapter two gives some information about the quality of the participants of the research before it deals with their attitudes and behaviours concerning religion. The third and the final, chaptes examines the relationship between religion and cultural structure of Azerbaycan. The research concludes that Azerbaycan maintains the beleif dimension though it lacks worship dimension still keeping certain factors which can make some impressions on religions life. 92-