Yoğunluk ayarlı radyoterapi planlamalarında yaprak kalınlıklarının doz dağılımına etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of leaf thickness on dose distrubition in intensity modulated radiotherapy planning
- Tez No: 815897
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GAMZE UĞURLUER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Radyasyon Onkolojisi, Radiation Oncology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Radyoterapinin amacı; kanser hücrelerini ve bazı benign hastalıkları iyonizan radyasyon kullanarak yok etmektir. Aynı zamanda bu işlem sırasında çevre doku ve organları korumak da radyoterapinin temel amacıdır. Radyoterapide çevre sağlıklı doku ve organlara“risk altındaki organlar (RAO)”ismi verilmektedir. RAO mümkün oluğunca korunurken hedefe homojen doz verilir. Günümüzde güçlü işlemciye sahip ve hızlı bilgisayarlar ve yüksek teknolojili cihazlar sayesinde Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi (YART), Volümetrik Modülasyonlu Ark Terapi (VMAT) teknikleri gibi komplike tedavi yöntemleri kullanılmaktadır. Volümetrik Modülasyonlu Ark Terapi bir Yoğunluk Ayarlı Radyoterapi tekniğidir. YART tekniğine ek olarak VMAT tekniğinde gantry açısı değişkendir. Gantry ışınlama sırasında ark şeklinde dönerek tedavi verir. Bu ileri radyoterapi teknikleri sayesinde hedeflenen hacime yüksek dozlar verilirken, RAO dozları olabildiğince düşük tutulmaktadır. Bu çalışmada Varian markasının aynı modelde ürettiği Truebeam linak cihazlarının kolimatör yapılarının farklılıkları ve elde edilen dozimetrik verileri incelenmiştir. Millenium Çok Yapraklı Kolimatör (M ÇYK) ve High Definition Çok Yapraklı Kolimatör (HD ÇYK) sistemleri kullanılarak karşılaştırmalar yapılmıştır. Glottik larenks, nazofarenks, pelvik lenf nodları ve prostat, lokal prostat olmak üzere dört farklı tedavi bölgesi için planlamalar yapılmıştır. Hasta planlarında farklı çok yapraklı kolimatör yapısının ne gibi avantajlarının olduğu saptanmıştır. M ÇYK, HD ÇYK ve HD(C) ÇYK sistemleri arasında PTV değerleri, kritik organlar ve Monitör Unit (MU) değerleri incelendiğinde büyük bir çoğunluğunda anlamlı fark bulunmamıştır. Aralarında anlamlı fark bulunan sistemlerin optimizasyon yönetimine bağlı olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Dozimetrik sonuçlar açısından cihazların birbirlerini yedekleyebileceği ve ihtiyaç anında hastaların farklı cihazlarda aynı plan üzerinden tedavi alabileceği sonucuna ulaştık.
Özet (Çeviri)
The purpose of radiation therapy is to destroy cancer cells and some benign diseases using ionizing radiation. At the same time, protecting the surrounding tissues and organs during this procedure is also the main goal of radiation therapy. In radiotherapy, healthy tissues and organs in the environment are called“organs at risk”(OAR). A homogeneous dose is given to the target while OAR is protected as much as possible. Today, thanks to high-speed computers with powerful processors and high-tech devices, complex treatment methods such as Intensity-Modulated Radiotherapy (IMRT), Volumetric Modulated Arc Therapy (VMAT) techniques are now used. Volumetric Modulated Arc Therapy is an Intensity-Adjusted Radiotherapy technique. In addition to the YART technique, the gantry angel is variable in the VMAT technique. Gantry gives treatment by rotating in the form of an arc during irradiation. Thanks to these advanced radiotherapy techniques, high doses are given to the targeted volume, while OAR doses are kept as low as possible. In this study, the differences in the collimator structures of the Truebeam linac devices produced by Varian brand in the same model and the dosimetric data obtained were examined. Comparisons were made using Millenium Multi-Leaf Collimator (M MLC) and High-Definition MultiLeaf Collimator (HD MLC) systems. Plans have been made for four different treatment areas: glottic larynx, nasopharynx, pelvic lymph nodes and prostate, local prostate. It has been determined what advantages the different multi-leaf collimator structure has in patient plans. When PTV values, OAR and Monitor Unit (MU) values were examined between M MLC, HD MLC and HD (C) MLC systems, there was no significant difference in the vast majority of them. It has been concluded that the systems with significant differences between them are dependent on optimization management. In terms of dosimetric results, we have reached the conclusion that the devices can back up each other and that patients can receive treatment on the same plan on different devices at the time of need.