Tıp Fakültesi öğrencilerinde impostor fenomeni ve mükemmelliyetçilik ile ilişkisi: Kesitsel çalışma
Impostor phenomenon and its relationship with perfectionism in medical students: A cross-sectional study
  1. Tez No: 815898
  2. Yazar: YASİR DİNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKŞİN CİHAN, DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Aile Hekimliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: İmpostor fenomeni, bireyin somut delillere rağmen başarısını dış nedenlere bağladığı bir durumdur. Tıp fakültesi öğrencilerinde sık görüldüğü belirtilmekte ve anksiyete, depresyon, tükenmişlik gibi psikiyatrik rahatsızlıklarla olan ilişkisi bulunmaktadır. Çalışmanın amacı impostor fenomeninin tıp fakültesi öğrencileri üzerinde olan etkisini ve mükemmeliyetçilik ile olan ilişkisini değerlendirmektir. Gereç ve yöntem: Bu çalışma, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Tıp Fakültesi dönem 1, dönem 4 ve dönem 6 öğrencilerinin katılımı ile yürütülen kesitsel ve tanımlayıcı tipte bir araştırmadır. Katılımcılara araştırmacılar tarafından oluşturulan sosyodemografik bilgi formu, Clance İmpostor Fenomeni Ölçeği (CIPS) ve Olumlu-Olumsuz Mükemmeliyetçi Ölçeği'ni (APS-R) içeren anket formu yüz yüze uygulandı. Elde edilen veriler değerlendirilirken istatistiksel analizler için SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 programı kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Objective: İmpostor phenomenon is a condition in which an individual attributes his/her success to external causes despite concrete evidence. It is reported to be common in medical students and is associated with psychiatric disorders such as anxiety, depression and burnout. The aim of this study was to evaluate the effect of impostor phenomenon on medical students and its relationship with perfectionism. Materials and methods: This study was a cross-sectional and descriptive study conducted with the participation of Konya Necmettin Erbakan University Faculty of Medicine semester 1, semester 4 and semester 6 students. A questionnaire including sociodemographic information form, Clance İmpostor Phenomenon Scale (CIPS) and Positive-Negative Perfectionism Scale (APS-R) were administered to the participants face to face. SPSS (Statistical Package for Social Sciences) for Windows 20.0 program was used for statistical analysis.