Geleneksel kültürümüzde yardımlaşma ve dayanışma
Collaboration and solidarity in Anatolian traditional culture
- Tez No: 81593
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. MUHTAR KUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Sosyoloji, Anthropology, Sociology
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 218
Özet
ÖZET Bu çalışmada; geleneksel yardımlaşma ve dayanışmanın ne olduğu ve tarihsel, sosyokültürel temelleri ile ilgili kuramsal yaklaşımlar irdelendikten sonra yardımlaşma ve dayanışma geleneklerinin Anadolu kültürü içindeki yeri incelenmiştir. Anadolu'nun çeşitli yerlerinden ve yazılı kaynaklardan derlenen yardımlaşma ve dayanışma geleneklerinin değerlendirilmesi sonucunda bazı çıkarımlarda bulunulmuştur. Üç ana bölümden oluşan çalışmanın, birinci bölümünde,araştırma konusu, alanı ve sınırlan, amacı, önemi, nasıl yapıldığı ve ana hareket noktalan açıklanmıştır. Araştırmanın kuramsal yapısını oluşturan ikinci bölümde, konu ile ilgili temel kavram ve terimler, yazık kaynaklardan yararlanılarak tanımlandıktan sonra, konu hakkındaki kuramsal yaklaşımlar tartışılmıştır. Bu bölümde genel olarak yardımlaşma ve dayanışmanın ne olduğu ve ekonomik-kültürel temelleri hakkında da bilgiler verilmiştir. Üçüncü bölümde yazdı kaynaklar ve alan bilgileri ışığında; Anadolu'daki yardımlaşma ve dayanışma geleneklerinin bir sınıflandırması yapılmıştır. Buna ek olarak, Anadolu kültüründe önemli bir yeri olan ve olumlu yanlan yanında, çağdaşlaşma konusunda olumsuz özellikleri de içeren yardımlaşma ve dayanışma geleneklerinden örnek uygulamalar serimlenmiştir. Sonuç olarak, Anadolu'nun zengin bir etnik yapıya sahip olması ve bu etnik grupların kültürel kimliklerini koruması için pekçok yardımlaşma ve dayanışma geleneklerinin de ortaya çıktığı görülmüştür. Varolan geleneksel yardımlaşma ve dayanışma gelenekleri, Türkiye insanının bireyselleşmesini önlemekle birlikte, bünyesinde“paylaşılabilir evrensel kültürel değerler”de barındırdığı kanısına varılmıştır. SKCS& 217
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, firstly what the traditional collaboration and solidarity is and also what the historical, socio-cultural origins of them are questioned, after this the place of collaboration and solidarity traditions in the Anatolian culture is examined. The collected information about collaboration from different parts of Anatolia and literature summed up and some deductions were made. This study contains three main chapters. In the first chapter subject of the study, also its limitations, aim, importance and methods, also main starting points of the study have been explained. In the second chapter which forms the theoretical part of the study main concepts and terms of the subject are defined and then theoretical approaches to the subject are discussed. In this chapter, in general, information about what are the collaboration and solidarity and its socio-cultural origins have been concerned. In the third chapter, a classification of collaboration and solidarity traditions in Anatolia was made in the light of collected information from the literature and the fieldwork. As an addition to this, as having big importance in the Anatolian culture - beside having positive effects, also have negative effects on the way to modernization- collaboration and solidarity traditions have been exampled. As a result, Anatolia which has very rich ethnic structure and these ethnic groups have to have collaboration and solidarity traditions to keep their cultural identity. The existing collaboration and solidarity traditions beside being a liability for becoming individual in the social life, also have“universal cultural values that can he shared”in their constitution. 218