Türklerde dayanışma kültürü ve toplumsal empati
Solidarity culture and social empathy in Turks
  1. Tez No: 584531
  2. Yazar: HURİ MELEK KARADUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERSAN ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada, Türklerin seciyeleri, karakter yapısı, sosyal yardımlaşma ve dayanışma dinamikleri ile bir arada barış ve huzur içinde yaşamaya imkân sağlayan özelliklerine ve değerlerine değinilerek,“toplumsal empati”hususiyetleri sorgulanmaya çalışılmıştır. İki bölümden oluşan bu çalışmada, literatürde yeni bir kavram olmakla beraber çeşitli disiplinlerin alanına giren“toplumsal empati”kavramına dayanak olarak dayanışma kültürümüzün zenginlikleri gösterilmektedir. Ayrıca Türk kültüründe mihenk taşları olan tasavvuf ehli hazinelerimizden hareketle toplumsal barışa, insana verilen değere ve insan-insana ilişkiye, nefis terbiyesi ve yaratılanı yaratandan ötürü sevmenin felsefesi ile Türklerdeki ideal empati seviyesi ortaya konulmaya çalışılmıştır. Modernleşme ve beraberinde getirdikleri ile bizden götürdüğü değerlerimize sığınmak kuşkusuz hastalıklı yalnızlığımız ve empati yoksunluğumuzun ortaya çıkardığı umursamazlık ve bananeciliğimizden kurtuluşa giden yolda bize psikolojik ve sosyal açıdan destek olacağı inancı ve savı ile bu çalışma şekillenmektedir. Çalışmanın temelini oluşturması ve anlaşılırlığı açısından birinci bölümde kavramlara değinilmiş, bu çerçevede konumuz kapsamında yer alan kavramların tanımlamaları yapılmıştır. İnsanı, kimliğinden ve kültüründen ayıramayacağımız bilinci ve yaklaşımıyla, Türk toplumu içerisinde doğumdan ölüme kadar insana verilen değer ve insanca kaynaşma, bağ kurma, yardımlaşma ve dayanışma örneklerine de ikinci bölümde yer verilmiştir. Yine ikinci bölümde değerlerimizin kaybolması ve ortaya çıkan kaos ortamında geleneksel kodlarımızda zaten saklı bulunan toplumsal empati davranışına eğilmemizin gerekliliği sunulmaya çalışılmıştır. Anahtar kelimeler; Türk kültürü, dayanışma kültürü, kültür, kimlik, empati, toplumsal empati, değerler, değer değişmeleri, modernleşme ve toplumsal empati.
Özet (Çeviri)
In this study, emp social empathy "characteristics are tried to be questioned by touching on the characteristics, values and values of Turks, which allow them to live together in peace and peace with their dynamics, character structure, social solidarity and solidarity. In this study, which consists of two chapters, the richness of our solidarity culture is shown as a basis for the concept of emp social empathy giren which is a new concept in the literature and which is in the field of various disciplines. In addition, we have tried to put forward the ideal empathy level in the Turks with the philosophy of sufism, the value given to people and the relationship between man and man, the love of the exquisite manners and the creator, based on our mystical treasures, which are the touchstones of Turkish culture. This study is taking shape with the belief and support of psychological and social support for modernization and to take refuge from our values with what it brings with us, perhaps on the way to salvation from our diseased loneliness and lack of empathy and the lack of empathy. In the first part of the study in terms of forming the basis and understanding of the definitions are mentioned by referring to the concepts. With the awareness and approach that we cannot separate people from their identity and culture, the examples given in the human life from birth to death in human life, value and human fusion, bonding, solidarity and solidarity are given in the second chapter. In the second part, the loss of our values and the necessity of focusing on the social empathy behavior which is already hidden in our traditional codes in the chaos environment is presented. Keywords; Turkish culture, solidarity culture, culture, identity, empathy, social empathy, values, value changes, modernization and social empath.