Ankara'da düşük sosyoekonomik düzeydeki 7-17 yaş grubu okul çocuklarında deri kıvrımı kalınlığı değerleri
Skinfold thicknesses 7 to 17 year old children from lower socioeconomic groups living in Ankara
  1. Tez No: 81592
  2. Yazar: TİMUR GÜLTEKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GALİP AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Antropoloji, Anthropology
  7. Yıl: 1999
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik ve Paleoantropoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Bu araştırma Ankara'da yaşayan düşük sosyoekonomik gruba mensup 7 - 17 yaş grubundaki çocukların deri kıvrımı kalınlığı değerleri ve şişmanlık oranları bakımından üst sosyoekonomik düzey yaşıtlarından ne tür farklılıklar gösterdiklerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Bu amaç doğrultusunda Ankara'nın Mamak, Keçiören, Altındağ ve Yenimahalle ilçelerine bağlı 11 okulda, 1223 erkek, 1052 kız olmak üzere toplam 2275 birey rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiş ve her denek üzerinde 10 antropometrik ölçü alınmıştır. Antropometrik ölçümlerin alımında, IBP (International Biological Programme)' nin önermiş olduğu teknikler kullandmıştır. Düşük sosyoekonomik gruba mensup çocuklar incelenen yaş aralığında üst sosyoekonomik gruba göre daha az deri altı yağ kalınlığı bulundurmaktadır. 7-17 yaş aralığında kızlar erkeklere oranla daha fazla deri altı yağ miktarına sahiptirler. Deri kıvrımı kalınlığı ölçümleri erkeklerde 7 yaşından 12 yaşma kadar düzgün bir şekilde artmakta, 12 yaşından sonra ise ya artma hızı düşmekte ya da azalmaktadır. Kızlarda ise deri kıvrımı kalınlığının 7 yaşından 17 yaşına kadar düzgün bir artış gösterdiği tespit edilmiştir. Düşük sosyoekonomik gruba mensup 7-17 yaş grubundaki çocukların deri kıvrımı kalınlıkları, ağırlık, boy ve üstkol çevresi ölçümleri bakımından hem Türk standartlarından hem de Amerikan standartlarından daha düşük değere sahiptir. Triceps deri kıvrımı kalınlığı yardımıyla NHANES I normlarına göre hesaplanan şişmanlık oranı erkeklerde % 3,2, kızlarda % 1,7'dir. Bu veriler, örneklemimizdeki çocukların şişmanlık oranının, üst sosyoekonomik düzeydeki yaşıtlarına nazaran daha düşük olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main aim of this study is to assess the differences in skinfold thickness in school-aged children between lower and upper socioeconomic classes in Turkish population. Secondly, the frequency of obesity in lower socioeconomic groups was compared to those of upper socioeconomic classes. For this purpose, 1223 boys and 1052 girls (total 2275 pupils) were selected randomly from 11 schools from the towns of Mamak, Keçiören, Altındağ, and Yenimahalle. Ten anthropometric variables were measured on each subject through using methods that are recommended by the IBP (International Biological Programme). There were substantial body fat differences between children from these two classes such that, those from the lower socioeconomic class had lower results than the upper classes. Female participants had higher skinfold thickness than their male counterparts through 7 to 17 years of age. The difference in fat levels tended to increase during adolescence period, namely 12 to 17 years of age. Our results confirmed that the skinfold thickness increases at a regular pace until puberty in males, while it starts to decrease after puberty and even goes into negative. In females, the skinfold thickness increase regularly during the period studied. Our percentiles were also compared with the reference optimal values of Turkish population and US values. It is observed that our percentiles had lower values than Turkish standards and US references. Obesity frequency is calculated through measuring the triceps skinfold thickness according to the NHANES I norms was 3.2% in males and 1.7% in females. It is concluded that the frequency of obesity is lower than those of upper socioeconomic classes in Turkish adolescences. W &*&*