Development of Up-Conversion nanoparticle-based portable screening test for in situ diagnosis of infectious diseases
Enfeksiyon hastalıklarının yerinde tanısı için Up-dönüşümlünanopartikül tabanlı taşınabilir tarama testi geliştirilmesi
- Tez No: 815943
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYŞE DULDA, DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZGÜL GÖK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji, Mühendislik Bilimleri, Infectious Diseases and Clinical Microbiology, Engineering Sciences
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu tez, yanal akış testi (LFA) yöntemi kullanılarak A grubu beta-hemolitik streptokokların teşhisi için nanoteknolojik sensör bileşenlerinin ve platformlarının geliştirilmesi ve doğrulanması ile ilgilidir. Streptococcus, insan florasında, özellikle boğaz ve burunda bulunan yaygın bir bakteridir. Bu bakteri teşhis ve tespitin zor olduğu kırsal bölgelerde yaygındır. LFA, bakım noktasında çeşitli numunelerin analizi için kullanılan hızlı, basit ve uygun maliyetli bir biyosensördür. Sağlık alanındaki gelişmelere bağlı olarak şu anda mevcut olan en yaygın biyosensörlerden biridir. Bu tezin temel amacı, A grubu betahemolitik streptokokların hızlı tespiti için up-conversion nanopartikül tabanlı bir yanal akış testi (UCNP-LFA) geliştirmektir. Probların çeşitli polimerlerle yüzey modifikasyonu ve hastalığa özgü antikorlarla (farklı derişimlerdeki konsantrasyonlarda) konjuge edilmesi, hastalığa özgü antikor tuzaklarının bir membran üzerine basıldığı sensörün tasarlanması, bu tezde gerçekleştirilen Yanal Akış Şeridi birimlerinin geliştirilmesinde gerekli adımlardır. Ayrıca, hastalığa özgü antikor-nanopartikül konjugatının Nitroselüloz Membran boyunca akışına izin veren çeşitli tamponların optimizasyonu ve çeşitli Nitroselüloz Membran türleri (değişen gözenek boyutuna sahip), konjugasyon ve numune pedleri, test ve kontrol şeritleri çizmek için tasarlanan cihazda antikor dağıtım hızı gibi diğer şerit bileşenlerinin optimizasyonu araştırılmıştır. Geliştirilen UCNP-LFA örnekleri HR-TEM, SEM, XRD, FTIR, DLS, Zeta potansiyeli, Uv-Vis spektroskopisi, Floresan mikroskop ve PL spektroskopisi ile karakterize edilmiştir. UCNP-LFA testleri duyarlılık, özgüllük ve doğruluk açısından değerlendirilmiş ve sonuçlara göre sırasıyla %73, %75, %74 değerlerine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation is concerned with the development and validation of nanotechnological sensor components and platforms for the diagnosis of A-group beta-hemolytic streptococcus using the lateral flow strip (LFA) method. Streptococcus is a common bacterium found in the human flora, especially in the throat and nose, and is prevalent in rural locations where accurate detection may be challenging. LFA is a rapid, simple, and cost-effective biosensor used for the analysis of various samples at the point of care, making it one of the most common biosensors currently available. The main goal of this thesis is to develop an upconversion nanoparticle-based lateral flow assay (UCNP-LFA) for the rapid detection of A-group beta-hemolytic streptococcus. Surface modification of probes with various polymers and conjugating them with disease-specific antibodies (varying concentration), designing the sensor in which disease-specific antibody traps are imprinted onto a membrane are all necessary steps in the development of Lateral Flow Strip units that is performed in this thesis. In addition, optimization of various buffers that allow flow of disease specific antibody-nanoparticle conjugate through the Nitrocellulose Membrane, and optimization of other strip components such as various types of Nitrocellulose Membrane (with varying pore size), conjugation and sample pads, antibodies dispensing speed were investigated. The developed UCNP-LFA samples were characterized by HR-TEM, SEM, XRD, FTIR, DLS, Zeta potential, Uv-Vis spectroscopy, Fluorescent microscope and PL spectroscopy. The UCNP-LFA tests were evaluated for sensitivity, specificity, accuracy, and achieved a value of 73% , 75%, 74% according to the results, respectively.