Doğrusal olmayan kesirli mertebeden bazı hastalık modellerinin çözümü
The solution of some nonlinear fractional-order disease models
  1. Tez No: 815945
  2. Yazar: HİLAL GİZEM YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HATIRA GÜNERHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Bu tez çalışmasında SIR epidemik hastalık modelinde kesirli dereceli türevleri tanıtmaktadır. İlk olarak Matematiksel modellemede önemli bir alana sahip olan salgın hastalıkların tarihine ve modellerine yer verildi. Sonra SIR modelinin matematiksel incelemesi yapılmıştır. Son olarak önerilen modeli simüle etmek için etkili bir analitik Laplace Adomian ayrıştırma yöntemi (LADM) yöntemi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis introduces fractional order derivatives in the SIR epidemic disease model. Firstly, the history and models of epidemic diseases, which have an important place in mathematical modeling, are discussed. Then, the mathematical analysis of the SIR model is carried out. Finally, an effective analytical Laplace Adomian decomposition method (LADM) is used to simulate the proposed model.