Otomotiv sektörünün çevresel yönden değerlendirilmesi
Environmental evaluation of the automotive industry
- Tez No: 815955
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATMA EKMEKYAPAR TORUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Araç sanayi, motorlu karayolu taşıtlarının üretildiği otomotiv sanayi ve bu otomotiv sanayinin oluşturduğu teknik evraklarla uyumlu, birebir aynı veya orijinale yakın kısım, malzeme, modül ve sistem oluşturan yan sanayinin tamamını oluşturan ve büyük önem arz eden büyük bir sanayi oluşumudur. Bütün sanayileşen ülkelerde araç sanayi yan sanayisiyle beraber ekonominin temeli sayılmakta ve ekonomideki iniş çıkışlara büyük katkıda bulunmaktadır. Araç sanayi endüstrisi, Demir-çelik, Petro-kimya, Lastik v.b ana sanayi kuruluşlarıyla benzer ilişkilere sahip olması, başka kuruluşlardaki teknolojik ilerleyişin düzenli bir şekilde ilerlemesini sağlamaktadır. Ekonominin dinamik katkısı ve başka kuruluşlarla olan bağlantısı sebebiyle otomotiv sektörü bugün nasılsa gelecek nesilde de ülke ekonomisi ve teknolojik ilerleme için değerini kaybetmemek için çalışmaları sürdürecektir. 1980 senelerinde üretim ve yönetimde kalite kavramının kabullenilmesi, 1990 senelerinden sonra oluşan endüstriyel evrenselleşmeyle otomotiv sektörünün sürekli ilerlemesini sağlamıştır. Gelişen otomotiv sanayisinin ilerleyen senelerde yerel ve evrensel düzeyde mühim çevresel faktörlerin yer aldığı, araç kullanımıyla beraber su ve enerji kaynaklarının azalmasına, hava, su ve toprak kirliliğine sebep olmasına ve özellikle tehlikeli atıkların daha çok ortaya çıkmasına sebep olduğu gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The vehicle industry is a large industrial formation that is compatible with the original techniques of the motor vehicle industry and the original techniques of this automotive industry, the whole of the sub-industry such as the close part of the same industry, the module and the system, and a large supply. In the whole industrializing world, the economy with industry is counted and they will be the largest in the economy. Vehicle industry industry, Iron-steel, Petro-chemistry, Tire etc. We aim to have similar establishments with the main industrial facilities and to make progress in other institutions on a regular basis. If the future of participation with other organizations will contribute to the economy and the future will also work for the future how the country will continue to die for the future. The acceptance of the concept of quality in production and management in the 1980s, and the industrial universalization that occurred after the 1990s, ensured the continuous progress of the automotive industry. In the following years, it has been shown that the developing automotive industry has important environmental factors at local and universal level, causing a decrease in water and energy resources, causing air, water and soil pollution, and especially the emergence of more hazardous wastes.