Kronik total oklüde süperfisyal femoral arter girişimlerinde 6 aylık patensi ile CTOP sınıflamasının ilişkisi
The relationship of 6 months patent and CTOP classification in superficial femoral artery initiatives in chronic total occlusion
- Tez No: 815956
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇETİN GEÇMEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğt. Ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Amaç: Alt ekstremite perifer arter hastalığı toplumda yaşla beraber sıklığı artan ciddi komorbiditelere ve mortaliteye neden olabilen hastalık grubudur. Alt ekstremite perifer arter hastalığı şüphesi olan hastaların ABİ'si bakılarak taranır. Ardından uygun görüntüleme teknikleri seçilerek tanısı konulur. Hastalar medikal ve invaziv (endovasküler, cerahi ya da hibrit) yöntemlerle tedavi edilir. Endovasküler revaskülarizasyon planlanan hastalarda tedavi amacı, medikal tedaviye yanıt vermeyen kladikasyo şikayetini ortadan kaldırmak ya da doku kaybı olan ayağı ya da bacağı yeterli miktarda kanlandırmaktır. Aterosklerotik lezyon tipi, özellikleri, endovasküler girişim sırasında uygulanan teknikler ve yapılan işlemler damar açıklığının sağlanmasında ve açıklığın devam etmesinde hayati öneme sahiptir. CTOP sınıflaması kronik total oklüzyonlarda plak proksimal ve distal total cap morfolojisine göre yapılan bir sınıflandırmadır. Yapacağımız çalışmadaki amacımız kronik total oklüde süperfisyal femoral arter lezyonu olan hastalarda, total oklüde olan plakları CTOP sınıfına göre (proksimal ve distal baş kısımlarına göre) sınıflandırdık. Yapacağımız çalışmadaki amacımız kronik total oklüde süperfisyal femoral arter lezyona işlem yapılan hastalarda 6 aylık açıklık oranları ile CTOP sınıflaması arasındaki ilişkiyi saptamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışma retrospektif olarak düzenlendi. 2016-2022 yılları arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesinde alt ekstremite periferik arter hastalığı nedeni ile takipli ve periferik vasküler girişim yapılan hastalar tarandı. Bunlar arasından kronik süperfisayal femoral arteri total oklüde olan ve girişim yapılan hastalar çalışmaya dahil edildi. USG ve anjiografileri değerlendirildi. Hastalar CTOP sınıflamasına göre sınıflandırıldı. Datalarına ulaşılamayan ve-veya eksik olan hastalar çalışmaya müdahil edilmedi. Bulgular: CTOP1vsCTOP2-3-4 sınıfları arasında popliteal CTO lezyon açısından fark izlendi (p:0.008). CTOP1vsCTOP2-3-4 sınıfları arasında trifükasyona uzanan popliteal lezyon açısından fark izlendi (p:0.014). Hastaların toplam 84 (%33.6)'ü PACSS evre 3-4 grubunda yer aldı. CTOP1vsCTOP2-3-4 sınıfları arasında PACSS (peripheral artery calcification scoring system) kalsifikasyon evreleri açısından fark izlendi (p:0.032). Tüm hastaların 56 (%22.4)'sına retrograt girişim yapıldı. En çok retrograt girişim yapılan CTOP-4 idi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Objective: Lower extremity peripheral artery disease is a group of diseases that can cause serious comorbidities and mortality, the frequency of which increases with age. Patients with suspected lower extremity peripheral artery disease are screened by looking at their ABI. Then, the diagnosis is made by selecting the appropriate imaging techniques. Patients are treated with medical and invasive (endovascular, surgical or hybrid) methods. The aim of treatment in patients who are planned for endovascular revascularization is to eliminate the claudication complaint that does not respond to medical treatment or to provide adequate blood supply to the foot or leg with tissue loss. The type of atherosclerotic lesion, its characteristics, techniques and procedures performed during endovascular intervention are of vital importance in providing and maintaining vascular patency. Our aim in our study is to classify total occluded plaques according to CTOP class (according to proximal and distal head parts) in patients with chronic total occluded superficial femoral artery lesion. Then to determine the relationship between this classification and the 6-month gap. Materials and Methods: The study was arranged retrospectively. Patients who were followed up due to peripheral arterial disease in the lower extremity and underwent peripheral vascular intervention in the University of Health Sciences Koşuyolu High Specialization Training and Research Hospital between 2016 and 2022 were screened. Among these, patients with chronic superficial femoral artery totally occluded and undergoing intervention were included in the study. USG and angiography were evaluated. Patients were classified according to the CTOP classification. Patients whose data could not be accessed and/or missing were not included in the study. Results: There was a difference between CTOP1vsCTOP2-3-4 classes in terms of popliteal CTO lesion (p:0.008). There was a difference between CTOP1vsCTOP2-3-4 classes in terms of popliteal lesion extending to trifucation (p:0.014). A total of 84 (33.6%) patients were in the PACSS stage 3-4 group. There was a difference between CTOP1vsCTOP2-3-4 classes in terms of PACSS calcification stages (p:0.032). Retrograde intervention was performed in 56 (22.4%) of all patients. CTOP-4 was the most retrograde intervention.