Ankara Yeni Başkent Oto Sanayi Sitesi çalışanlarının covid-19 bilgi düzeyi ile anksiyete ve korku durumu
COVİD-19 knowledge level and, anxiety and fear status of employees of Ankara Yeni Başkent AUTO industry Site
  1. Tez No: 815968
  2. Yazar: PELİN ÇİÇEKGİL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF DURUKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Toplum sağlığının sosyal belirleyicilerini tümüyle etkileyen COVID-19'un başarılı yönetiminde bireylerin bilgi, tutum ve davranışları; bulaşıcı hastalıklar için önleyici yaklaşım stratejileri geliştirmede politika yapıcılara yol göstermektedir. Küresel ölçekte paniğe neden olan COVID-19 bilinmezlikleri ve infodemi, sürdürülebilir bir hayat için devam etmesi gereken meslek ve sektör çalışanlarının ruh sağlığı durumunu olumsuz etkilemiştir. Bu çalışmanın amacı Ankara Yeni Başkent Oto Sanayi Sitesi çalışanlarının COVID-19 bilgi düzeyi ile COVID-19 anksiyete ve korku durumunu belirlemektir. Çalışmaya 1 Nisan- 31 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ankara Yeni Başkent Oto Sanayi Sitesi'nde çalışan 18 yaş ve üzeri araştırmaya katılmaya gönüllü 249 çalışan dahil edilmiştir. Çalışanlara sosyodemografik özlellikleri, COVID-19 geçirme ve pandemi döneminde çalışma durumu, COVID-19 bilgi düzeyi ve COVID-19 kaygısını belirlemeye yönelik anket formu; COVID-19 Korkusu Ölçeği ve Korona Virüs Anksiyete Ölçeği uygulanmıştır. Araştırmanın verileri SPSS version 26.0 istatistik paket programı ile analiz edilmiş; gruplar arası karşılaştırmalarda Ki-Kare testi, Mann-Whitney U testi ve Kruskal-Wallis testi kullanılmış, ölçek puanlarının birbiriyle ilişkisi Spearman Rho sıralı korelasyon testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Oto sanayi çalışanlarının %90.4'ü erkek olup, yaş ortalaması 37.6 ± 12.3'tür. %30.5 oto sanayi çalışanının eğitim düzeyi ilkokul ve altındadır. Oto sanayi çalışanlarının %37.3'ü COVID-19 geçirmiş, %43.4'ü kapanma dönemlerinde çalışmaya devam etmiştir. COVID-19'a karşı en az 1 doz aşılanan oto sanayi çalışanı %83.5'tir. COVID-19 semptomlarına oto sanayi çalışanlarının %52.2'si yaygın semptomlardan olan“ateş”; %49.3'ü daha az yaygın semptomlardan olan“tat-koku kaybı”ve %32.5'i“öksürük”yanıtlarını vermiştir. Oto sanayi çalışanlarının %88.7'si COVID-19'un“öksürük ve hapşırık damlacıkları ile”bulaştığını, %85.9'u insandan insana yayıldığını bilmiştir. COVID-19'dan korunmak için maske kullanan oto sanayi çalışanı %67, dezenfektan veya kolonya kullanan oto sanayi çalışanı %60.6, fiziksel mesafesine dikkat eden %59'dur. Oto sanayi çalışanının %76.7'si çalışma hayatından bulaşabilecek COVID-19'u, ailesine bulaştırmaktan kaygı duymaktadır. Oto sanayi çalışanlarının, Korona Virüs Anksiyete Ölçeği puanı ortalama 0.52 ± 1.53, COVID-19 Korkusu Ölçeği puanı ortalama 13.3 ± 6.5'tir.
Özet (Çeviri)
The knowledge, attitudes, and behaviors of individuals in the successful management of COVID-19, which completely affects the social determinants of public health; It guides policy makers to develop preventive approach strategies for infectious diseases. The uncertainty and infodemic of COVID-19, which caused panic on a global scale, adversely affected the mental health status of professionals and sector workers who must continue for a sustainable life. The aim of this study is to determine the COVID-19 knowledge level and COVID-19 anxiety and fear status of Ankara Yeni Başkent Auto Industry Site employees. The study included 249 employees aged 18 years and over who volunteered to participate in the research, working in Ankara Yeni Başkent Oto Sanayi Sitesi between April 1 and May 31, 2022. A questionnaire to determine the sociodemographic characteristics of the employees, their working status during the COVID-19 outbreak and pandemic, COVID-19 knowledge level and COVID-19 anxiety; The COVID-19 Fear Scale and the Corona Virus Anxiety Scale were applied. The data were analyzed using the SPSS version 26.0. Chi-square, Mann-Whitney U, and Kruskal-Wallis tests were used for between-group comparisons, Spearman's rank correlation test was used to assess the relationship between scales. 90.4% of the auto industry employees are male and the average age is 37.6 ± 12.3%. The education level of 30.5% of auto industry employees is primary school and below. 37.3% of auto industry employees had COVID-19, and 43.4% continued to work during the closures. 83.5% of auto industry workers who have been vaccinated against COVID-19 at least 1 dose. 52.2% of auto industry workers reported symptoms of COVID-19 as“fever”; 49.3% of them gave the answers of“taste-smell loss”which is one of the less common symptoms and 32.5%“cough”. 88% of auto industry employees. 7 of them knew that COVID-19 was transmitted by“droplets of cough and sneeze”, 85.9% of them knew that it spread from person to person. Auto industry workers using masks to protect themselves from COVID-19 are 67%, auto industry workers using disinfectants or cologne are 60.6%, and 59% are paying attention to their physical distance. 76.7% of auto industry employees are concerned about infecting their family with COVID-19, which can be transmitted through working life. The average score of the Corona Virus Anxiety Scale of the auto industry workers is 0.52 ± 1.53, the COVID-19 Fear Scale score is 13.3 ± 6.5 on average.